Samochody seryjne
arkusz w PDF

TOYOTA STARLET II (1984-1990)

Galeria TOYOTA STARLET II

W 1984 roku na rynek trafiła druga generacja samochodów Starlet. Zdecydowano się na istotną zmianę koncepcji konstrukcyjnej. Tym razem zespół napędowy umieszczony został poprzecznie z przodu, a napędzane były koła przednie.

W nowym dwubryłowym nadwoziu zachowano dotychczasowy rozstaw osi, ale zwiększono szerokość pojazdu o 65 mm. Dzięki zmianie zewnętrznych kształtów uzyskano lepsze własności aerodynamiczne. Oferowano wersje w układzie trzy- i pięciodrzwiowym, natomiast zrezygnowano z dalszej produkcji nadwozia typu kombi.

Zastosowano nową gamę czterocylindrowych silników benzynowych o pojemności skokowej 1,0 oraz 1,3 dm3. Były to nowoczesne wówczas jednostki napędowe z wałkiem rozrządu umieszczonym w głowicy i z trzema zaworami w każdym cylindrze.

W 1986 roku wprowadzono do produkcji wersję usportowioną, która wyposażona została w turbodoładowany silnik o pojemności 1,3 dm3, lecz oferowano ją tylko w Japonii.

W następnym roku, po raz pierwszy w historii tego modelu, zaczęto stosować czterocylindrowy silnik Diesla. Była to wolnossaca jednostka o pojemności skokowej wynoszącej 1,45 dm3.

Produkcję samochodów Starlet drugiej generacji zakończono w 1990 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2021 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu