Samochody seryjne
arkusz w PDF

HONDA CIVIC I (1972-1979)

Galeria HONDA CIVIC I

Pierwsza generacja modelu Civic debiutowała w czerwcu 1972 roku. Samochód otrzymał samonośne nadwozie o zwartej dwubryłowej sylwetce i spokojnej stylizacji. Do produkcji trafiła początkowo wersja dwudrzwiowa (fast-back), a jesienią uruchomiono wersję trzydrzwiową (hatch-back). W grudniu 1973 roku, na wydłużonej o 8 cm płycie podłogowej, powstała wersja z nadwoziem czterodrzwiowym (Fast-back), a rok później wersja kombi w układzie pięciodrzwiowym

Do napędu stosowano czterocylindrowe silniki benzynowe o pojemności skokowej 1,2 lub 1,5 dm3 zabudowane poprzecznie z przodu. Na rynek amerykański przygotowano specjalne wersje tych silników o obniżonej emisji toksycznych składników spalin (oznaczonych skrótem CCVC). Ich produkcję rozpoczęto w grudniu 1974 roku. Wzmocniono także podstawową jednostkę napędową. Napęd na koła przednie przekazywany był poprzez czterobiegową skrzynię przekładniową.

W 1974 roku wersja amerykańska otrzymała większe zderzaki, spełniające tamtejsze normy bezpieczeństwa, co dodatkowo wpłynęło na zwiększenie długości pojazdów. W 1978 roku dokonano niewielkich zmian stylistycznych w nadwoziu.

Produkcję tej rodziny zakończono w 1979 roku, po wykonaniu ponad miliona egzemplarzy tych pojazdów.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2021 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu