Samochody seryjne
arkusz w PDF

SEAT IBIZA III (2002-2008)

Galeria SEAT IBIZA III

Trzecia generacja Ibizy zaprezentowana była w grudniu 2001 roku na Salonie Samochodowym w Bolonii, a na rynku debiutowała początkiem 2002 roku. Ogólna koncepcja konstrukcji nie uległa zmianom, a bazą była nieco większa platforma wspólna dla modeli Vw Polo i Skody Fabia. Nowe nadwozie typu hatch-back zostało powiększone we wszystkich kierunkach. Rozstaw osi zwiększono o około 2 cm, ale długość całkowita wzrosła o prawie 8 cm, a szerokość o 6 cm. Od początku oferowano wersje trzy- i pięciodrzwiowe.

Do napędu stosowano szeroką gamę jednostek napędowych. Podstawowy silnik benzynowy miał trzy cylindry i pojemność skokową 1,2 dm3. Większe silniki benzynowe miały cztery cylindry, a ich pojemności wynosiły 1,4, 1,6, 1,8 oraz 2,0 dm3. Oferowano także turbodoładowane silniki Diesla o pojemności 1,4 dm3 (trzycylindrowe) oraz 1,9 dm3 (w trzech wersjach o zróżnicowanych osiągach). Stosowano pięco- lub sześciobiegowe mechaniczne skrzynie przekładniowe, a czterobiegowa skrzynia automatyczna łączona była tylko z benzynowym silnikiem 1,4 dm3. W oparciu o ten model powstał samochód z trzybryłowym nadwoziem o nazwie Cordoba (drugiej generacji).

W 2004 roku gamę modelową uzupełniono o kilka wersji o podwyższonych osiągach. Samochody te oznaczono literami FR (Formula Racing), a najszybsze z nich otrzymały nazwę Cupra.

W 2006 roku przeprowadzono modernizację całej rodziny samochodów Ibiza. Zmiany zewnętrzne były stosunkowo skromne i ograniczyły się do wprowadzenia innych kształtów zderzaków. Drobne zmiany wykonano także we wnętrzu pojazdów. Podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie w 2007 roku przedstawiono ekologiczną wersję o nazwie Ecomotive.

Zakończenie produkcji samochodów trzeciej generacji nastąpiło początkiem 2008 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2019 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu