Samochody seryjne
arkusz w PDF

AUDI A 4 I (1994-2001)

Galeria AUDI A 4 I

Modele A4 pierwszej generacji trafiły na rynek jesienią 1994 roku. Pod względem technicznym samochody tej rodziny nie były rozwinięciem poprzednika lecz stanowiły nową konstrukcję. Wykorzystano w niej platformę z samochodu Volkswagen Passat. Nowe nadwozie typu notch-back, o bardziej obłych kształtach, charakteryzowało się niskim współczynnikiem oporu powietrza, a jego długość wzrosła o około 5 cm. Struktura nośna miała zwiększoną odporność na zderzenia czołowe i boczne, a dzięki zmianom w konstrukcji i nowym materiałom pojazd był lżejszy o 45 kg od poprzednika.

Początkowo gama silników składała się z pięciu silników benzynowych i jednego turbodiesla lecz w następnych latach była stopniowo powiększana. Po raz pierwszy w grupie VW zastosowano silniki z rozrządem pięciozaworowym (3 dolotowe i 2 wylotowe). Były to jednostki o pojemności skokowej 1,8 dm3 w wersji wolnossącej i turbodoładowanej. W ofercie były zarówno modele z napędem przednim jak i z napędem na wszystkie koła (Quattro).

Samochody A4 Avant z pięciodrzwiowymi nadwoziami typu kombi weszły do sprzedaży dopiero wiosną 1996 roku. Ich długość nie była większa od modelu podstawowego i wynosiła prawie 4,5 m.

We wrześniu 1997 roku skierowano na rynek usportowioną wersję oznaczoną S4 napędzaną turbodoładowanym silnikiem w układzie V6 o pojemności 2,7 dm3, a w listopadzie wprowadzono wersję z turbodoładowanym silnikiem Diesla o o pojemności 2,5 dm3.

W 1999 roku cała rodziną została poddana operacji face-lifting. Zmieniono zderzaki i lampy.

Nowością 2000 roku był model RS 4 z nadwoziem kombi, w którym silnik V6 o pojemności 2,7 dm3 dysponuje niebagatelną mocą 280 kW.

Zakończenie produkcji samochodów z nadwoziami notch-back nastąpiło w październiku 2000 roku, a samochody z nadwoziami kombi produkowano do czerwca 2001 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2020 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu