Samochody seryjne
arkusz w PDF

RENAULT MEGANE II (2002-2010)

Galeria RENAULT MEGANE II

Druga generacja samochodów Megane pojawiła się na rynku w listopadzie 2002 roku, początkowo tylko w wersji nadwoziowej hatch-back (trzy- i pięciodrzwiowej). Oba te całkowicie nowe nadwozia miały większy, ale jednakowy rozstaw osi. Wzrosła także długość, szerokość i wysokość tych pojazdów. Zewnętrzna forma nadwozi była dość kontrowersyjna, a zwłaszcza tylna część. Jej ukształtowanie przyczyniło się do zmniejszenia podstawowej przestrzeni bagażowej (w stosunku do poprzednika).

Odnowiona gama jednostek napędowych składała się z silników benzynowych o pojemności skokowej w zakresie od 1,4 do 2,0 dm3 oraz turbodoładowanych silników Diesla o pojemności 1,5, 1,9 i 2,0 dm3. Najmniejszy z nich był nową konstrukcją i wkrótce doczekał się wielu wersji o zróżnicowanych osiągach. Nowa rodzina Megane została uhonorowana tytułem „Samochodu Roku 2003”.

Jesienią 2003 roku rodzina Megane została powiększona o dalsze wersje nadwoziowe. Wprowadzono wówczas nadwozie trzybryłowe w układzie czterodrzwiowym oraz uniwersalne nadwozie typu kombi o nazwie Grandtour. Obie te wersje miały nieco większy rozstaw osi. Jeszcze przed końcem tegoż roku debiutowała wersja CC (Coupe-Cabriolet), ze sztywnym dwusegmentowym składanym dachem. Składanie i rozkładanie szklanych segmentów dachu trwało jedynie 22 sekundy. Ta wersja miała skrócony rozstaw osi.

W 2004 roku pojawiły się usportowione wersje wyposażone turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 2,0 dm3.

Początkiem 2006 roku samochody z nadwoziami typu hatch-back zostały nieznacznie zmodernizowane (face-lifting). Zmiany objęły przedni zderzak oraz tylne lampy zespolone. Pozostałe wersje nadwoziowe zmodernizowano trochę później.

Zakończenie produkcji samochodów Megane drugiej generacji odbywało się w trzech etapach. W 2008 roku ukończono produkcję samochodów z nadwoziami typu hatch-back, wersje trzybryłowe i kombi wytwarzano do 2009 roku, a wersje CC do 2010 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2019 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu