Samochody seryjne
arkusz w PDF

RENAULT MEGANE III (2008-2016)

Galeria RENAULT MEGANE III

Podczas Salonu Samochodowego w Paryżu, jesienią 2008 roku, oficjalnie zaprezentowano trzecią generację samochodów Megane. Debiut rynkowy odbył się miesiąc później. Tradycyjnie tworzenie tej rodziny zaczęto od pięciodrzwiowego nadwozia typu hatch-back. Nieco później, na przełomie lat 2008/2009 pojawiło się trzydrzwiowe coupe. Rozstaw osi zwiększono tylko o 1,5 cm, ale długość całkowita wzrosła o ponad 8 cm. Nowe nadwozia miały bardziej harmoniczne i obłe kształty.

Początkowo gama silników benzynowych zaczynała się od pojemności skokowej 1,6 dm3, ale w 2009 roku wprowadzono jednostki doładowane o pojemności 1,4 i 2,0 dm3. Wśród silników Diesla stosowano jednostki o pojemności 1,5, 1,9 oraz 2,0 dm3. W tym samym roku, w czerwcu, wprowadzono do sprzedaży pięciodrzwiową wersję kombi o nazwie Grandtour, a w listopadzie usportowioną wersję RS (Renault Sport) z nadwoziem coupe. Ostatnią wersją nadwoziową był coupe – kabriolet (CC) wprowadzony na rynek w połowie 2010 roku. Zrezygnowano natomiast z trzybryłowego nadwozia, ale w 2010 roku pojawił się model o nazwie Fluence z takim właśnie nadwoziem, który wypełniał tą lukę.

Początkiem 2012 roku samochody Megane zostały zmodernizowane. Po subtelnej operacji face-lifting zmienił się nieco wygląd przedniej części nadwozi (nie dotyczył wersji CC), a równocześnie w gamie silników pojawiła się nowa benzynowa turbodoładowana jednostka o pojemności 1,2 dm3. W tym samym czasie wzmocniono silnik wersji RS.

Druga modernizacja przeprowadzona została początkiem 2014 roku. Zmieniono wówczas cały pas przedni, a więc zderzak, wlot powietrza oraz lampy, a firmowe logo wyraźnie powiększono. W zderzaku umieszczono poziome diodowe światła do jazdy dziennej. Wersja CC została podobnie zmodernizowana dwa miesiące później. W połowie tego roku ponownie wzmocniono wersję RS, ale w ramach serii limitowanej Trophy.

Zakończenie produkcji samochodów pierwszej generacji nastąpiło w 2016 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2019 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu