Samochody seryjne
arkusz w PDF

RENAULT SCENIC III (2009-2016)

Galeria RENAULT SCENIC III

Trzecia generacja samochodów Scenic została oficjalnie zaprezentowana w marcu 2009 roku, podczas genewskiego Salonu Samochodowego, a wkrótce potem trafiła do sprzedaży. Ogólna koncepcja tych pojazdów nie uległa zmianie. Pod względem konstrukcyjnym była nadal powiązana z rodziną Megane. Nowy Scenic od początku był oferowany w dwóch wersjach nadwoziowych; podstawowej i wydłużonej. Samochody Grand Scenic były dostępne w wersjach pięcio- lub siedmioosobowej. Nowe nadwozia miały bardziej obłe kształty, a ich wymiary znowu zostały zwiększone. Rozstaw osi wersji bazowej powiększono o 1,7 cm, a wersji Grand o 3,4 cm. Długość całkowita wersji bazowej wzrosła o 8 cm, natomiast wydłużonej o 6,2 cm.

Obszerna gama silników została dostosowana do nowych wymagań ekologicznych, a nową jednostką napędową był turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności skokowej 1,4 dm3. Od 2010 roku niektóre silniki łączono z nową dwusprzęgłową skrzynią przekładniową o nazwie EDC (Efficient Dual Clutch).

Początkiem 2012 roku samochody tej rodziny poddane zostały nieznacznej modernizacji typu face-lifting. Poza zmianami stylistycznymi w przedniej części nadwozia, nowością był turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 1,2 dm3 oraz nowy turbodiesel o pojemności 1,6 dm3.

W kwietniu 2013 roku przeprowadzono drugą modernizację tej rodziny pojazdów. Ponownie zmieniono przedni pas nadwozia, bardziej eksponując znak firmowy. W tym samym czasie trafiła na rynek wersja o dodatkowej nazwie Xmod, charakteryzująca się zwiększonym prześwitem, odmiennym wlotem powietrza i dodatkami upodobniającymi go do crossovera.

Zakończenie produkcji samochodów trzeciej generacji nastąpiło w 2016 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2020 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu