Samochody seryjne
arkusz w PDF

FORD FIESTA III (2002-2007)

Galeria FORD FIESTA III

Na frankfurckim Salonie Samochodowym w 2001 roku zaprezentowano trzecią już generację Fiesty. Podobnie jak w przypadku pierwszej generacji, tak i tym razem przygotowano tylko jedną wersję nadwoziową, ale była to wersja pięciodrzwiową. Nowe dwubryłowe nadwozie bazowało na nowej platformie i zostało wydłużone do 3,9 m. Pod względem stylistycznym nadwozie upodobniło się do większego brata, do Focusa. Lampy tylne umieszczono wysoko w tylnych słupkach.

Sprzedaż nowej Fiesty rozpoczęła się w Niemczech dopiero końcem maja 2002 roku. Od początku oferowano liczne wersje silnikowe. W gamie znalazły się cztery benzynowe silniki o pojemności od 1,3 do 1,6 dm3 oraz nowy, bardzo oszczędny turbodiesel z rodziny Duratorq TDCi o pojemności skokowej 1,4 dm3, powstały w wyniku współpracy z francuskim koncernem PSA. Trzydrzwiowa wersja nadwoziowa została przedstawiona jesienią 2002 roku podczas Salonu Samochodowego w Paryżu i wkrótce wprowadzona do produkcji.

W październiku 2005 roku przeprowadzono modernizację tych pojazdów (face-lifting). Najbardziej widoczne były inne zderzaki i przednie lampy. Zmieniono także elementy wnętrza i wzbogacono wyposażenie. Pojawił się wówczas usportowiony model o nazwie ST, wyposażony w silnik o pojemności 2,0 dm3.

Zakończenie produkcji samochodów tej generacji nastąpiło końcem 2007 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2019 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu