Samochody seryjne
arkusz w PDF

FORD MONDEO IV (2014-...)

Galeria FORD MONDEO IV

Oficjalna prezentacja czwartej generacji Mondeo miała miejsce jesienią 2012 roku, podczas Salonu Samochodowego w Paryżu, ale już w styczniu tegoż roku debiutowała amerykańska wersja tego modelu pod nazwą Fusion (tylko z trzybryłowym nadwoziem notch-back). Sprzedaż w Europie ruszyła dopiero jesienią 2014 roku. Opóźnienie wynikało z konieczności przeniesienia produkcji modelu z zamykanej fabryki w Genk w Belgii do Walencji w Hiszpanii. W odróżnieniu od wersji amerykańskiej, na naszym kontynencie są oferowane także nadwozia hatch-back i kombi.

Konstrukcję oparto na nowej platformie, dzięki temu wszystkie wersje są lżejsze, a nadwozia mają większą sztywność. Rozstaw pozostał bez zmian, natomiast wymiary zewnętrzne zostały minimalnie zmniejszone. Mimo tego wnętrze stało się bardziej przestronne.

Gama jednostek napędowych składa się z silników benzynowych o pojemności skokowej 1,5 i 2,0 dm3 oraz turbodoładowanych silników Diesla o pojemności 1,6 i 2,0 dm3. Silniki o pojemności 2,0 dm3 występują w kilku wersjach o zróżnicowanych osiągach. Nico później dołączył podstawowy silnik benzynowy o pojemności 1,0 dm3. Wszystkie jednostki otrzymały turbodoładowanie. Nowością w gamie Mondeo jest wersja z napędem hybrydowym oraz wersje z dołączanym napędem tylnej osi.

Nowe Mondeo otrzymało również wzbogacone wyposażenie, w tym w pełni LED-owe reflektory oraz tylne pasy bezpieczeństwa z poduszkami powietrznymi. Nowością był mutlimedialny system MyFord Touch z 8-calowym, dotykowym ekranem.

W połowie 2015 roku powiększono gamę jednostek napędowych, a jesienią tegoż roku trafiły na rynek odmiany o dodatkowej nazwie Vignale. Pojazdy te wyróżniały się wzbogaconym wyposażeniem i mocnymi silnikami, a ponadto otrzymały zmieniony przedni pas nadwozia.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2019 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu