Samochody seryjne
arkusz w PDF

SKODA FABIA III (2014-...)

Galeria SKODA FABIA III

Trzecia generacja samochodów Fabia debiutowała w jesienią 2014 roku podczas Salonu Samochodowego w Paryżu. Początkowo zaoferowano jedynie pięciodrzwiowe nadwozia typu hatch-back. Ogólna koncepcja konstrukcyjna tej rodziny została zachowana.

Zastosowano nową stylistykę nadwozia wzorowaną na modelu studialnym o nazwie Vision C. Rozstaw osi został nieznacznie powiększony (około 2 cm), a długość całkowitą symbolicznie skrócono (o 0,8 cm). Zdecydowano się natomiast na zwiększenie szerokości aż o 9 cm. Racjonalne gospodarowanie przestrzenią pozwoliło na powiększenie wnętrza i bagażnika.

Odnowioną gamę silników zdominowały jednostki trzycylindrowe. Bazowy silnik benzynowy miał pojemność skokową 1,0 dm3 i oferowano go w dwóch wersjach o różnych osiągach. Większe jednostki benzynowe miały cztery cylindry i pojemność 1,2 dm3. Trzycylindrowe silniki Diesla miały pojemność 1,4 dm3 i także były dostępne w dwóch wersjach o różnych osiągach.

W styczniu 2015 roku do rodziny Fabii dołączyły samochody z pięciodrzwiowymi nadwoziami kombi. Podobnie jak w wersji hatch-back powiększono wnętrze i przestrzeń bagażową. Poza najsłabszą wersją silnika 1,0 dm3, montowano w nadwoziach kombi takie same układy napędowe.

W połowie 2017 roku zdecydowano się na zmiany w gamie jednostek napędowych. Wycofano z niej czterocylindrowe silniki benzynowe TSI o pojemności 1,2 dm3 (obie wersje) i w to miejsce wprowadzono mniejsze jednostki trzycylindrowe o pojemności 1,0 dm3, także wyposażone w turbosprężarki.

W marcu 2018 roku, podczas Salonu Samochodowego w Genewie przedstawiono zmodernizowane samochody rodziny Fabia. Kilka miesięcy później rozpoczęto ich sprzedaż. W ramach face-liftingu nieznacznie zmieniono wlot powietrza oraz reflektory. Skorygowano także kształty obu zderzaków. Za dopłatą były dostępne w pełni ledowe reflektory i lampy tylne. W związku z zaostrzeniem wymagań normy Euro6 wycofano z gamy silniki Diesla.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2022 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu