Samochody seryjne
arkusz w PDF

HYUNDAI I 30 I (2006-2012)

Galeria HYUNDAI I 30 I

Koncepcja ogólna oraz konstrukcja pojazdu została opracowana w europejskim centrum rozwojowym mieszczącym się w Niemczech. Wykorzystano w nim wiele elementów samochodu Kia Ceed, który debiutował rok wcześniej.

Początkowo zaoferowano tylko jedną wersję nadwoziową w postaci pięciodrzwiowego hatch-backa o stosunkowo dużym rozstawie osi. Samochód miał spokojną ponadczasową stylizację i typowe dla tego segmentu rozwiązania konstrukcyjne. Zespoły napędowe montowano poprzecznie w przedniej części pojazdu.

Gama jednostek napędowych była stosunkowo duża i składała się z czterocylindrowych silników benzynowych o pojemności skokowej 1,4, 1,6 i 2,0 dm3 oraz silników Diesla o pojemności 1,6 i 2,0 dm3. Niektóre z nich oferowano w kilku wariantach różniących się osiągami. Napęd przenoszony był na koła przednie poprzez mechaniczne lub hydromechaniczne skrzynie przekładniowe. Dodatkowym atutem był istotnie wydłużony okres gwarancji.

Wiosną 2008 roku wprowadzono na rynek uniwersalną wersję nadwoziową kombi z dodatkowym oznaczeniem CW. W tej wersji rozstaw osi został wydłużony o 50 mm. Zastosowano w niej takie same zespoły napędowe jak w wersjach z nadwoziami hatch-back.

W połowie 2010 roku cała rodzina samochodów i30 została poddana modernizacji. Zmiany wyglądu były nieznaczne. Zastosowano nowy zderzak przedni z powiększonym wlotem powietrza. Modernizacją objęto także jednostki napędowe. Niektóre modele otrzymały sześciobiegowe skrzynie przekładniowe.

Zakończenie produkcji samochodów tej generacji odbyło się w połowie 2012 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2020 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu