Samochody seryjne
arkusz w PDF

OPEL ASTRA E (2015-...)

Galeria OPEL ASTRA E

Piąta generacja samochodów Astra debiutowała we wrześniu 2015 roku, podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie n/Menem. Przedstawiono wówczas tylko pięciodrzwiowe nadwozie typu hatch-back. Produkcję tych pojazdów uruchomiono w polskiej fabryce koncernu GM, mieszczącej się w Gliwicach. Zachowano ogólną koncepcję konstrukcyjną tego modelu, ale należy docenić istotne zmniejszenie masy własnej (o ponad 100 kg) przy równoczesnej poprawie cech użytkowych. Zdecydowano się na niewielkie zmniejszenie rozstawu osi (o 23 mm) i długości całkowitej o 42 mm, ale nie pogorszyło to przestrzeni wewnętrznej.

Od początku zaoferowano dość szeroką gamę jednostek napędowych. Silniki benzynowe miały pojemność skokową 1,0, 1,4 oraz 1,6 dm3, natomiast silniki Diesla tylko 1,6 dm3 (ale w czterech wersjach). Napęd na koła przednie przenoszony był poprzez pięcio- lub sześciobiegowe mechaniczne skrzynie przekładniowe. Automatyczna skrzynia hydromechaniczna dostępna była wraz z jedną wersją silnika Diesla.

Konstrukcja tych pojazdów została doceniona przez grono dziennikarzy motoryzacyjnych i Astra zdobyła tytuł europejskiego Samochodu Roku 2016.

Wersje z pięciodrzwiowym nadwoziem kombi pojawiły się na rynku początkiem 2016 roku. Ich produkcję uruchomiono w brytyjskiej fabryce koncernu GM w Ellesmere Port. Rozstaw osi pozostał taki sam jak w wersji hatch-back, podobnie jak zespoły napędowe.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2018 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu