Samochody seryjne
arkusz w PDF

CHRYSLER VOYAGER III (1995-2000)

Galeria CHRYSLER VOYAGER III

Wiosną 1995 roku pojawiła się na rynku trzecia generacja Voyagera. Zachowano dotychczasową koncepcję tych pojazdów, ale nowe nadwozie miało powiększone wymiary. Rozstaw osi podstawowej wersji został zwiększony o 26 mm, natomiast długość całkowita wzrosła aż o 209 mm. Wersja Grand zachowała dotychczasowy rozstaw osi, ale jej długość wzrosła o 175 mm. Jeszcze bardziej obłe kształty przyczyniły się do uzyskania stosunkowo niskiej wartości współczynnika oporu powietrza Cx. Zastosowano symetryczny układ drzwi zarówno w krótszej jak i w dłuższej wersji nadwozia (pięciodrzwiowy).

Gama jednostek napędowych została powiększona. Oprócz silników z poprzedniej generacji

wprowadzono większy silnik o pojemności 3,8 dm3, a od 1997 roku na rynek europejski trafiała również wersja z czterocylindrowym silnikiem benzynowym o pojemności 2,0 dm3.

Montaż nowych Voyagerów w Europie rozpoczęto nieco później, w 1996 roku. Samochody trzeciej generacji oferowane były na rynku amerykańskim pod tymi samymi nazwami i dostępne jako Dodge i Plymouth oraz Chrysler Town&Country.

W 1998 przeprowadzono niewielką modernizację (face-lifting) nadwozia. Powiększono wlot powietrza i zmieniono zderzaki. Silnik V6 o pojemności 3,8 dm3 został nieco wzmocniony. W listopadzie tegoż roku wykonano 8-mio milionowy egzemplarz Voyagera. W 1999 roku zrezygnowano z produkcji krótszej wersji nadwoziowej.

Zakończenie produkcji samochodów trzeciej generacji nastąpiło w 2000 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2020 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu