Samochody seryjne
arkusz w PDF

BENTLEY BROOKLANDS I (1992-1998)

Galeria BENTLEY BROOKLANDS I

Samochód o nazwie Brooklands debiutował na rynku w 1992 roku i zastąpił w gamie modelowej tej marki starsze pojazdy Mulsanne S oraz Eight. Z tych modeli wykorzystano obszerne samonośne nadwozie o klasycznej trzybryłowej sylwetce. Rozstaw osi wynosił 3061 mm, a długość całkowita zbliżała się do 5,3 m. Wnętrze mieszczące pięć osób wykończono szlachetnymi materiałami, jak drewno i skóra. Równolegle oferowano wersję wydłużoną o rozstawie osi 3162 mm.

Do napędu tych pojazdów wykorzystano potężny silnik benzynowy w układzie V8, o pojemności skokowej 6,75 dm3. Była to jednostka wolnossąca zasilana poprzez wtrysk wielopunktowy, opracowana w firmie Rolls-Royce. Silnik został wyposażony w katalizator i współpracował z automatyczną hydromechaniczną skrzynią biegów o czterech przełożeniach. Napęd przekazywany był na koła tylne.

Jesienią 1996 roku zmodernizowano jednostkę napędową. Zastosowano niskociśnieniową turbosprężarkę, przez co poprawiono osiągi silnika i odpowiednio wzrosła dynamika pojazdu. Dwa lata później, niedługo przed końcem produkcji, zdecydowano się na wprowadzenie dodatkowego oznaczenia tej wersji literą R. Nowością w tym modelu było sztywniejsze zawieszenie kół przeniesione z usportowionego modelu Turbo R.

Zakończenie produkcji samochodów rodziny Brooklands tej generacji nastąpiło w 1998 roku. Ogółem wykonano nieco ponad 1700 pojazdów, w tym 190 w wersji wydłużonej. Następcą był model o nazwie Arnage.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2020 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu