Samochody seryjne
arkusz w PDF

AUDI Q 5 II (2016-...)

Galeria AUDI Q 5 II

W 2016 roku, na jesiennym Salonie Samochodowym w Paryżu zaprezentowano nową generację modelu Q5, ale jego sprzedaż ma ruszyła w styczniu 2017 roku. Produkcję tych pojazdów przeniesiono do Meksyku.

Zachowano dotychczasową ogólną koncepcję konstrukcyjną, ale nowe nadwozie otrzymało nieco większe wymiary. Wykorzystano zmodyfikowaną modularną platformę MLBevo, stosowaną także w większych modelach marki. Zwiększono udział stali o wysokiej wytrzymałości i stopów aluminium, co miało wpływ na redukcję masy własnej średnio o 90 kg. Rozstaw osi powiększono o 12 mm, natomiast długość całkowita wzrosła o 34 mm. Pod względem stylistycznym nowe nadwozie otrzymało "wyszczuplające" przetłoczenie boczne, całkowicie zmienioną ścianę przednią oraz mniejsze zmiany w tylnej części. Nowy wlot powietrza miał zarys sześciokąta i większe wymiary. W przedniej i tylnej części nadwozia dominowały limie poziome.

Gama jednostek napędowych składała się początkowo z benzynowego silnika o pojemności skokowej 2,0 dm3 oraz silników Diesla pojemności 2,0 dm3 (trzy wersje) i 3,0 dm3. W przeciwieństwie do poprzednika, tym razem równolegle z bazową wersją Q5 debiutowała jej sportowa odmiana – SQ5 z benzynowym silnikiem V6. Większość wersji otrzymała napęd obu osi, jedynie podstawowa wersja 2,0 TDI miała tylko napęd kół przednich.

W połowie 2018 roku zmieniono oznaczenia poszczególnych modeli, a układy napędowe stopniowo przystosowywano do zmienionych wymogów ekologicznych (test WLTP). Nieco później, w 2019 roku, do rodziny Q5 dołączyły dwie wersje z napędem hybrydowym (PHEV).

Początkiem 2020 roku przedstawiono zmodernizowaną rodzinę tych pojazdów, ale debiut rynkowy został opóźniony przez pandemię.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2021 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu