Samochody seryjne
arkusz w PDF

NISSAN JUKE I (2010-2019)

Galeria NISSAN JUKE I

Sprzedaż samochodów pierwszej generacji na rynkach europejskich rozpoczęto jesienią 2010 roku, a samochody te produkowane były w brytyjskiej fabryce Nissana. Na innych rynkach oferowano samochody produkowane w Japonii.

Model Juke powstał na platformie konstrukcyjnej B będącej wspólnym dziełem specjalistów firm Renault i Nissan. Koncepcja tego pojazdu powstała w europejskim centrum rozwojowym Nissana. Zewnętrzna forma nadwozia ma agresywny, muskularny wygląd, który w połączeniu większym prześwitem sugeruje dobre własności terenowe. W rzeczywistości samochód ma napędzane jedynie koła przednie.

Początkowo oferowano benzynowy silnik o pojemności skokowej 1,6 dm3, zarówno w wersji wolnossącej jak i doładowanej. Dostępny był również turbodoładowany silnik Diesla o pojemności 1,5 dm3, pochodzący z zakładów Renault. W podstawowym układzie napęd przekazywany jest na przednie koła pojazdu poprzez mechaniczne skrzynie przekładniowe. Alternatywnie dostępna była bezstopniowa automatyczna skrzynia typu CVT, którą łączono tylko z silnikami benzynowymi. Dołączany napęd osi tylnej oferowany był wyłącznie z turbodoładowanym silnikiem benzynowym.

W 2013 roku oferta rynkowa została wzbogacona o nową wersję podstawową oraz o usportowione wersje z dodatkowym określeniem NISMO.

Zmodernizowana wersja modelu Juke debiutowała podczas Salonu Samochodowego w Genewie, w marcu 2014 roku. Modele po face-liftingu wyróżniają się zmienionym wlotem powietrza i przednim zderzakiem, kierunkowskazami w obudowach lusterek oraz wykorzystaniem diod LED w światłach dziennych i lampach tylnych. W wersji z napędem przednim istotnie powiększono przestrzeń bagażową.

Nowością w gamie silnikowej była benzynowa turbodoładowana jednostka o pojemności 1,2 dm3. Wzmocniona usportowiona wersja Nismo została oznaczona jako RS.

Zakończenie produkcji samochodów pierwszej generacji nastąpiło w październiku 2019 roku, a łączna liczba wykonanych egzemplarzy wyniosła około milion.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2021 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu