Samochody seryjne
arkusz w PDF

CITROEN LN (1976-1986)

Galeria CITROEN LN

Niewielki samochód oznaczony literami LN debiutował jesienią 1976 roku podczas Salonu Samochodowego w Paryżu. Model ten był pierwszym owocem współpracy technicznej między specjalistami firm Peugeot i Citroen, w ramach utworzonej niedawno grupy PSA.

Bazą konstrukcyjną dla tego modelu był samochód Peugeot 104 Z z trzydrzwiowym nadwoziem typu hatch-back. Dwubryłowa, zwarta sylwetka nadwozia charakteryzowała się prostymi kształtami i zdecydowanymi krawędziami, a więc całkowicie odbiegała od dotychczasowej stylistyki samochodów Citroen.

Do napędu tego modelu przystosowano dwucylindrowy silnik benzynowy o pojemności skokowej 0,6 dm3, znany już z innych modeli tej marki (Dyane, Ami). Napęd na koła przednie przekazywany był poprzez czterobiegową skrzynię przekładniową.

Po dwóch latach produkcji zdecydowano się na modernizację modelu LN. Jesienią 1978 roku trafiły na rynek pierwsze egzemplarze samochodów noszących oznaczenie LNA. Zastosowano w nich zmodernizowany silnik dwucylindrowy o pojemności zwiększonej do 0,65 dm3 i nieco wyższych osiągach. Zastosowano w nim nowoczesny elektroniczny układ zapłonowy.

W połowie 1982 roku przeprowadzono modernizację nadwozia (face-lifting) i powiększono liczbę wersji silnikowych. Nowymi elementami nadwoziowymi były zderzaki wykonane z tworzywa sztucznego. Zwiekszono również wymiary tylnych lamp zespolonych. Nowe jednostki napędowe pochodziły z samochodu Peugeot 104. Były to czterocylindrowe silniki benzynowe o pojemności skokowej 0,95 i 1,1 dm3.

Produkcję samochodów LNA zakończono w 1986 roku. W ramach modelu LN wykonano 129,6 tysięcy pojazdów, natomiast samochodów z oznaczeniem LNA wyprodukowano niemal 224,8 tysięcy sztuk.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2021 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu