Samochody seryjne
arkusz w PDF

LANCIA THEMA (1984-1994)

Galeria LANCIA THEMA

Model o nazwie Thema był wówczas najbardziej luksusowym modelem Lancii, a także pełnił w swoim czasie rolę „okrętu flagowego” całej grupy Fiata. Oficjalna prezentacja Themy odbyła się podczas Salonu Samochodowego w Turynie w 1984 roku.

Samochody tej klasy są wytwarzane w niezbyt dużych ilościach i w celu obniżenia kosztów ich opracowania Lancia podjęła współpracę z trzema innymi producentami (Fiat, Alfa Romeo i Saab). Wspólnym wysiłkiem opracowano jednakowy kadłub nadwozia, który następnie został „ubrany” w odmienne kształty, charakterystyczne dla danych marek.

Nadwozie Themy utrzymane było w tradycyjnym i dostojnym stylu, a obszerne wnętrze zapewniało wysoki poziom komfortu.

Gama silników składała się początkowo z wolnossącego i turbodoładowanego silnika benzynowego o pojemności skokowej 2,0 dm3 oraz silnika V6 o pojemności 2,8 dm3. Uzupełnieniem był turbodoładowany silnik Diesla o pojemności 2,4 dm3.

W czerwcu 1986 roku wprowadzono na rynek modele z nadwoziem typu kombi, a jesienią usportowioną wersję Themy o symbolu 8,32, wyposażoną w silnik V8 o pojemności skokowej 3,0 dm3, dostarczany przez firmę Ferrari (adaptowany z modelu 308). W następnym roku wykonano serię około 100 sztuk limuzyn o wydłużonym o 30 cm rozstawie osi i długości.

Samochody Thema poddano modernizacji w 1988 roku (seria2). Największe zmiany były widoczne w przedniej części nadwozia. Obniżono pokrywę silnika i atrapę przednią oraz zmieniono przednie lampy. Wprowadzono też nową rodzinę 16-zaworowych silników o pojemności skokowej 2,0 dm3 (wolnossący i turbodoładowany) oraz nieco mocniejszy turbodiesel o pojemności zwiększonej do 2,5 dm3.

Drugą modernizację przeprowadzono w 1992 roku (seria3). Zmieniono wówczas kształt zderzaków, zmodernizowano silniki benzynowe o pojemności 2,0 dm3 oraz wprowadzono nowy silnik w układzie V6, o pojemności 3,0 dm3.

Zakończenie produkcji samochodów rodziny Thema nastąpiło jesienią 1994 roku. Ogółem wyprodukowano 357,5 tysięcy pojazdów tej rodziny, w tym 21 tysięcy z nadwoziem kombi. Następcą była rodzina samochodów o nazwie Kappa.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu