Samochody seryjne
arkusz w PDF

DACIA DUSTER (2010-...)

Galeria DACIA DUSTER

Model o nazwie Duster debiutował podczas Salonu Samochodowego w Genewie w 2010 roku i nieco później został wprowadzony na rynek. Jest to pierwszy pojazd typu crossover oferowany pod tą rumuńską marką. Bazą konstrukcyjną była platforma Logana, która została wydłużona i dostosowana do napędu obu osi. Na niektórych rynkach model ten oferowany jest pod marką Renault.

Samonośne nadwozie ma układ pięciodrzwiowy i atrakcyjną stylizację, podkreślającą uterenowiony charakter pojazdu. Szczególną uwagę zwracają uwypuklone nadkola oraz krótkie zwisy i zwiększony prześwit.

Gama jednostek napędowych jest stosunkowo skromna i składa się z jednego silnika benzynowego o pojemności skokowej 1,6 dm3 oraz dwóch turbodoładowanych silników Diesla o pojemności 1,5 dm3. Silniki te współpracują z mechanicznymi skrzyniami przekładniowymi o pięciu lub sześciu biegach. W wersjach bazowych napęd przenoszony jest na koła przednie, ale mocniejsze wersje silnikowe dostępne są również z dołączanym napędem osi tylnej. Układ przeniesienia napędu na oś tylną pochodzi z firmy Nissan i pozwala kierowcy na wybór odpowiedniego trybu pracy.

Jesienią 2013 roku przeprowadzono modernizację samochodów tej rodziny. Ich prezentacja odbyła się podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie n/Menem. Zmiany zewnętrzne są niewielkie i ograniczają się do nowego wlotu powietrza, zmienionego zderzaka oraz przednich lamp z światłami do jazdy dziennej. Zmieniono fotele i wzbogacono nieco wyposażenie wewnętrzne.

Bardziej istotną zmianą było wprowadzenie do gamy nowej wersji silnikowej. Jednostka benzynowa o pojemności 1,2 dm3, przez zastosowanie bezpośredniego wtrysku oraz turbodoładowania, stała się najmocniejszą w tej rodzinie pojazdów.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu