Samochody seryjne
arkusz w PDF

CITROEN SM (1970-1975)

Galeria CITROEN SM

Model o nazwie SM miał swój oficjalny debiut wiosną 1970 roku podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Był to duży luksusowy samochód sportowy z nadwoziem typu coupe, w którym zastosowano wiele nietypowych rozwiązań.

Smukła dwubryłowa forma nadwozia wyróżniała się obniżoną częścią przednią i reflektorami ukrytymi za przezroczystymi osłonami. Dostęp do bagażnika umożliwiała podnoszona pokrywa tylna z dużą giętą szybą. Płynne powierzchnie nadwozia przyczyniły się redukcji oporów powietrza. Luksusowo wykończone wnętrze mieściło cztery osoby.

Do napędu pojazdu zastosowano benzynowy silnik w układzie V6, o pojemności skokowej 2,8 dm3. Silnik ten był opracowany i produkowany we włoskiej firmie Maserati. Citroen był wówczas głównym udziałowcem tej firmy. Początkowo do zasilania silnika służyły trzy dwugardzielowe gaźniki, ale w 1972 roku zastąpił je elektroniczny wtrysk paliwa.

Napęd przenoszony był na koła przednie poprzez mechaniczną skrzynię przekładniową. Od 1972 roku oferowano opcjonalnie automatyczną skrzynię przekładniową (głównie na rynek USA). Wysoki komfort jazdy zapewniało hydropneumatyczne zawieszenie kół.

Podczas Salonu Samochodowego we Frankfurnie n/Menem w 1973 roku debiutowała wersja z silnikiem o pojemności zwiększonej do 3,0 dm3 i automatyczną skrzynią przekładniową.

Zakończenie produkcji tych oryginalnych samochodów nastąpiło w kwietniu 1975 roku, a łącznie wykonano 12 920 egzemplarzy.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2021 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu