Samochody seryjne
arkusz w PDF

ALFA ROMEO GT (2003-2010)

Galeria ALFA ROMEO GT

Model o krótkiej nazwie GT (Gran Turismo) debiutował publicznie podczas Salonu Samochodowego w Genewie w marcu 2003 roku, a do sprzedaży trafił dopiero w grudniu tegoż roku.

Trzybryłowe nadwozie typu coupe zostało zaprojektowane w słynnej firmie Bertone. W klasycznej sylwetce udało się uzyskać czteroosobowe wnętrze oraz sporą przestrzeń bagażową. W konstrukcji wykorzystano płytę podłogową oraz wiele zespołów mechanicznych z modelu 156, natomiast we wnętrzu wykorzystano elementy wyposażenia pochodzące z modelu 147.

Początkowo zaoferowano trzy jednostki napędowe, w tym dwie benzynowe o pojemności skokowej 2,0 oraz 3,2 dm3. Pierwszy z nich wyróżniał się bezpośrednim wtryskiem paliwa (JTS), natomiast drugi z tych silników miał układ V6. Gamę uzupełniał turbodoładowany silnik Diesla o pojemności 1.9 dm3, który specjalnie na potrzeby modelu GT został zmodyfikowany. Zwiększono moc oraz zredukowano poziom hałasu i drgań. Wersja 2,0 JTS oferowana była także ze zrobotyzowaną skrzynią o nazwie Selespeed.

W 2006 roku wprowadzono drobne zmiany stylistyczne, a pod koniec tegoż roku pojawił się nowy silnik bazowy w postaci benzynowej jednostki o pojemności 1,8 dm3.

W następnym roku zrezygnowano z dalszego stosowania silnika V6 oraz skrzyni biegów Selespeed, ale wprowadzono drugą, mocniejszą wersję silnika Diesla.

Produkcję samochodów rodziny GT zakończono w grudniu 2010 roku, a ogółem wyprodukowano ich niemal 81 tysięcy egzemplarzy.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu