Samochody seryjne
arkusz w PDF

MITSUBISHI GRANDIS (2003-2010)

Galeria MITSUBISHI GRANDIS

Model Grandis był następcą samochodu o nazwie Space Wagon. Podobnie jak poprzednik był to duży pojazd wielofunkcyjny (MPV) mieszczący we wnętrzu do siedmiu osób. Debiut rynkowy w Japonii miał miejsce w maju 2003 roku, a na rynkach europejskich sprzedaż ruszyła w następnym roku.

Nadwozie Grandisa nawiązuje stylistycznie do studialnego modelu Space Liner, prezentowanego w 2001 roku podczas Salonu Samochodowego w Tokio. Miało niemal jednobryłową dość obłą formę zewnętrzną i układ pięciodrzwiowy. W obszernym wnętrzu umieszczono trzy rzędy siedzeń, na których mogło podróżować siedem osób (2+3+2). Ostatni rząd foteli składał się pod podłogę bagażnika, a środkowy można było przesuwać i składać.

Początkowo dostępna była tylko jedna wersja silnikowa. Stosowano czterocylindrowy benzynowy silnik o pojemności skokowej wynoszącej 2,4 dm3. Z silnikiem współpracowała mechaniczna skrzynia przekładniowa o pięciu biegach, a za dopłatą oferowano skrzynię automatyczną o czterech biegach. Napęd przenoszony był na koła przednie, ale na niektórych rynkach pozaeuropejskich dostępna była wersja znapędem 4x4.

W 2005 roku pojawiła się w Europie wersja napędzana turbodoładowanym silnikiem Diesla. Była to to jednostka o pojemności 2,0 dm3, dostarczana przez firmę Volkswagen. Najlepiej wyposażona wersja o nazwie Warrior miała odmienne wypełnienie wlotu powietrza.

W 2009 roku zakończono sprzedaż Grandisa na rynku japońskim, w 2010 roku zakończono jego produkcję.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2021 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu