Samochody seryjne
arkusz w PDF

FIAT COUPE (1993-2000)

Galeria FIAT COUPE

W programie produkcyjnym Fiata, oprócz popularnych modeli, często figurowały także samochody sportowe. Po kilkunastu latach przerwy, jesienią 1993 roku, wprowadzono na rynek "pełnokrwisty" samochód sportowy o banalnej nazwie Coupe.

Trzybryłowe nadwozie miało oryginalne kształty łączące równocześnie rozwiązania nowoczesne (np. reflektory) ze stylem z lat sześćdziesiątych (np. korek wlewu paliwa). Skośne przetłoczenia na bokach dodatkowo podkreślały dynamiczny charakter pojazdu. Wnętrze samochodu przeznaczone było dla czterech osób, a przestrzeń bagażowa miała wielkość porównywalną z pojazdami należącymi do sektora rynkowego B. Ciekawym elementem stylistycznym na tablicy rozdzielczej był poziomy pas wykonany w kolorze nadwozia.

Początkowo oferowano dwie wersje silnikowe tego modelu. Były to czterocylindrowe silniki benzynowe o pojemności skokowej 2,0 dm3 w wersji wolnossącej i turbodoładowanej. Zespoły napędowe zabudowano poprzecznie z przodu pod szeroką pokrywą.

Napęd na koła przednie przenoszony był poprzez pięciobiegową mechaniczną skrzynię przekładniową. Wersję z silnikiem doładowanym wyposażono w sprzęgło lepkościowe ograniczające możliwość poślizgu jednego z kół podczas gwałtownego przyspieszania pojazdu.

W 1996 roku przeprowadzono modernizację (face-lifting) samochodów Coupe. W jej ramach zmienił się wlot powietrza oraz silniki. Nowa gama jednostek napędowych składała się z trzech silników. Model podstawowy otrzymał czterocylindrowy silnik o pojemności 1,8 dm3, a pozostałe to jednostki pięciocylindrowe o pojemności 2,0 dm3 w wersji wolnossącej i turbodoładowanej. Ta ostatnia wersja była najszybszym pojazdem oferowanym kiedykolwiek pod marką Fiat.

W 1998 roku wycofano z produkcji model z wolnossącym silnikiem 2,0 dm3, natomiast latem 2000 roku produkcja samochodów Coupe została zakończona. Zarząd firmy nie zdecydował się na produkcję nowego modelu o zbliżonym charakterze.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2020 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu