Samochody seryjne
arkusz w PDF

FIAT STILO (2001-2007)

Galeria FIAT STILO

W 2001 roku na Salonie Samochodowym w Genewie miała swoją światową premierę nowa rodzina samochodów Fiata o nazwie Stilo. Pojazdy te zastąpiły w gamie firmy rodzinę bliźniaczych modeli Bravo/Brava. Sprzedaż samochodów Stilo rozpoczęto jesienią 2001 roku (w Polsce początkiem 2002 roku).

Dwubryłowe nadwozie typu hatch-back charakteryzowało się nową stylistyką o szerszym wykorzystaniu ostrych krawędzi. Dostępne były zarówno trzy- jak i pięciodrzwiowe wersje nadwoziowe. Pojazdy z trzydrzwiowym nadwoziem były adresowane raczej do młodszej klienteli, gdyż prezentowały bardziej agresywną stylistykę o sportowym charakterze. Nadwozie pięciodrzwiowe charakteryzowało się natomiast spokojniejszą linią oraz nieco większą długością i wysokością. W stosunku do poprzednich modeli Bravo/Brava rozstaw osi został powiększony o 60 mm.

Stylistyka wnętrza podążała za ówczesnymi trendami i nie miała awangardowych rozwiązań. Oferowała za to zwiększoną funkcjonalność oraz bogate wyposażenie poprawiające bezpieczeństwo, jak i duży zestaw wyposażenia elektronicznego "ułatwiającego życie" kierowcy i pasażerów.

Do napędu samochodów Stilo wykorzystano początkowo gamę sześciu silników. Cztery z nich to benzynowe silniki o pojemności skokowej od 1,2 do 2,4 dm3. Ostatni z nich miał pięć cylindrów i był przeznaczony do napędu usportowionej wersji o nazwie Abarth. Uzupełnieniem były dwa nowoczesne turbodiesle o pojemności skokowej 1,9 dm3, lecz o zróżnicowanych osiągach, należące do rodziny JTD. We wszystkich modelach napęd był przekazywany na przednią oś poprzez pięciobiegowe mechaniczne skrzynie przekładniowe. Wersje Abarth wyposażono w zrobotyzowane skrzynie biegów typu Selespeed.

Początkiem 2003 roku gama Stilo powiększyła się o pojazdy z pięciodrzwiowym nadwoziem typu kombi. Nazwa Multi Wagon zapowiadała poszerzone możliwości przewozowe. W stosunku do modelu bazowego zwiększono wysokość oraz długość pojazdu (poprzez wydłużenie zwisu tylnego). Podstawowa wielkość przestrzeni bagażowej wynosiła 510 dm3, ale można było ją zwiększyć do 550 dm3 poprzez przesunięcie tylnego rzędu siedzeń do przodu. Samochody Multi Wagon oferowano w czterech wersjach silnikowych. Stosowane były benzynowe jednostki napędowe o pojemności skokowej 1,6 i 1,8 dm3 oraz dwa turbodoładowane silniki Diesla o pojemności 1,9 dm3.

W 2004 roku wprowadzono drobne zmiany stylistyczne oraz zmodyfikowano gamę silników. Benzynowy silnik o pojemności 1,2 dm3 zastąpiono większym o pojemności 1,4 dm3, a także zastosowano silniki Diesla o podwyższonych osiągach. W połowie 2005 roku ponownie zwiększono osiągi turbodoładowanych silników Diesla.

Produkcję samochodów rodziny Stilo zakończono w 2007 roku, a rolę następcy objął nowy model Bravo.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2020 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu