Samochody seryjne
arkusz w PDF

HYUNDAI GETZ (2002-2008)

Galeria HYUNDAI GETZ

Model o nazwie Getz reprezentował markę Hyundai w segmencie rynkowym B. Jego oficjalna prezentacja miała miejsce podczas Salonu Samochodowego w Genewie w marcu 2002 roku. Konstrukcja samochodu powstała z myślą o rynku europejskim, ale oferowano go także na innych rynkach, np. w Korei Południowej pod nazwą Click.

Dwubryłowe nadwozie o spokojnej stylizacji i długości około 3,8 m miało układ pięciodrzwiowy. Jego wnętrze mieściło pięć osób, a podstawowa przestrzeń bagażowa miała pojemność nieco ponad 250 dm3.

Początkowo samochody te dostępne były tylko z silnikami benzynowymi. Były to czterocylindrowe jednostki o pojemności skokowej 1,1, 1,3 oraz 1,6 dm3. Napęd na koła przednie przenoszony był poprzez mechaniczne lub automatyczne skrzynie biegów.

W 2003 roku wprowadzono trzydrzwiową wersję nadwoziową, a gama jednostek napędowych została uzupełniona o trzycylindrowy turbodoładowany silnik Diesla o pojemności 1,5 dm3.

Jesienią 2005 roku przeprowadzono modernizację samochodów tej rodziny. Nadwozie po face-liftingu otrzymało bardziej obłe kształty, zwłaszcza w przedniej części. Zmieniono zderzaki, przednie lampy oraz wlot powietrza. Nieznacznie wzrosła długość pojazdu.

Zmiany objęły również jednostki napędowe. Dotychczasowy silnik benzynowy 1,3 został zastąpiony nowym o pojemności 1,4 dm3, a w miejsce trzycylindrowego turbodiesla pojawił się czterocylindrowy o takiej samej pojemności. Silnik ten dostępny był w dwóch wersjach różniących się osiągami.

W 2006 roku gamę modelową rozszerzono o wersję Cross o wyglądzie przypominającym typowego crossovera. Pojazd miał zwiększony prześwit i osłony dolnej części nadwozia wykonane z tworzywa sztucznego. Wersja ta nie była sprzedawana w Europie.

W 2008 roku zakończono sprzedaż samochodów Getz w Europie, ale na niektórych rynkach oferowano go jeszcze w 2010 roku. Następcą Getza na rynkach europejskich był nowy model o nazwie i20.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu