Samochody seryjne
arkusz w PDF

DACIA LODGY (2012-...)

Galeria DACIA LODGY

Model o nazwie Lodgy jest pierwszym pojazdem wielofunkcyjnym (MPV) w dotychczasowej historii marki Dacia. Oficjalny debiut tego samochodu odbył się podczas Salonu Samochodowego w Genewie, w marcu 2012 roku. Produkcję tych pojazdów ulokowano w fabryce Renault w mieście Tanger w Maroku.

Konstrukcja pojazdu bazuje na platformie B opracowanej wspólnie przez specjalistów z firm Renault i Nissan. Dwubryłowe nadwozie o długości około 4,5 m ma układ pięciodrzwiowy.

Rozstaw osi jest większy niż w Renault Grand Scenic, ale mniejszy niż w Loganie MCV pierwszej generacji. Pozwoliło to na zaprojektowanie stosunkowo obszernego wnętrza, umożliwiającego zabudowę trzech rzędów siedzeń. W ofercie dostępne są zarówno wersje pięcioosobowe, jak i siedmioosobowe.

Gama jednostek napędowych składa się z dwóch silników benzynowych i dwóch turbodoładowanych silników Diesla. Silniki benzynowe mają pojemność skokową 1,2 oraz 1,6 dm3, ale mniejszy z nich został wyposażony w turbosprężarkę i ma wyższe osiągi. Oba silniki Diesla mają pojemność 1,5 dm3, ale różnią się osiągami. Napęd przenoszony jest na koła przednie poprzez pięcio- lub sześciobiegową skrzynię przekładniową.

Jesienią 2014 roku, podczas Salonu Samochodowego w Paryżu zaprezentowano odmianę o nazwie Stepway. Samochody te otrzymały nieco zmienione zderzaki oraz plastikowe listwy ochronne na progach i nadkolach. W ten sposób wygląd samochodu stał się bardziej "terenowy". Jeszcze w tym samym roku takie samochody trafiły do sprzedaży.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2019 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu