Samochody seryjne
arkusz w PDF

HYUNDAI ix35 (2010-...)

Galeria HYUNDAI ix35

Model o nazwie ix35 był następcą samochodu Tucson, ale należy dodać że na niektórych rynkach (poza Europą) nadal stosowano starszą nazwę. Konstrukcja i stylizacja pojazdu została opracowana w europejskim centrum rozwojowym w Niemczech. Oficjalny debiut modelu ix35 odbył się jesienią 2009 roku podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie n/Menem. Sprzedaż tych pojazdów rozpoczęto początkiem 2010 roku. Produkcję europejskich wersji ulokowano nowej fabryce Hyundai'a w Czechach.

Dwubryłowe samonośne nadwozie miało rozstaw osi nieznacznie zmniejszony w stosunku do poprzednika (o 10 mm). Zwiększono natomiast długość całkowitą oraz szerokość. Powiększeniu uległa także przestrzeń bagażowa. Zewnętrzna forma nadwozia otrzymała bardziej dynamiczny i agresywny wygląd od poprzednika.

Początkowo stosowano czterocylindrowe silniki o pojemności skokowej 2,0 dm3. Był to benzynowy silnik wolnossący i dwa turbodoładowane silniki Diesla o zróżnicowanej mocy. Modele podstawowe wyposażono w układ napędu kół przednich, ale w ofercie znajdowały się także samochody z dołączanym napędem osi tylnej. W 2011 roku dołączono do gamy mniejsze jednostki napędowe. Dodano benzynowy silnik o pojemności 1,6 dm3 z bezpośrednim wtryskiem paliwa oraz turbodiesel o pojemności 1,7 dm3. Silniki te stosowano w wersjach z napędem kół przednich.

Wiosną 2013 roku przeprowadzono modernizację rodziny ix35. Zmiany zewnętrzne były niewielkie, a najbardziej widoczne były światła do jazdy dziennej z diodami LED i lusterka zewnętrzne z kierunkowskazami. Dotychczasowy benzynowy silnik o pojemności 2,0 dm3 zastąpiono nowym, wyposażonym w bezpośredni wtrysk paliwa. Wzbogacono także wyposażenie pojazdów.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu