Samochody seryjne
arkusz w PDF

LANCIA LYBRA (1999-2005)

Galeria LANCIA LYBRA

Model o nazwie Lybra był następcą samochodów o nazwie Dedra i reprezentował markę w segmencie rynkowym D. Prezentacja tego modelu miała miejsce w połowie 1999 roku. Zarówno wymiary, jak i luksusowy charakter pojazdu plasują go w najwyższej części swojego segmentu.

Do sprzedaży skierowano równocześnie dwa typy nadwozi: trzybryłowe w układzie czterodrzwiowym oraz pięciodrzwiowe kombi. Oba nadwozia wyróżniały się klasyczną elegancją, a przednia ich część wyraźnie nawiązywała do tradycyjnych dla tej marki kształtów atrapy i lamp. Wnętrze obszernego nadwozia zapewniało wysoki komfort jazdy. Zadbano także o wysoki poziom bezpieczeństwa i bogate wyposażenie standardowe. Do budowy nadwozi wykorzystano płytę podłogową z samochodu Alfa Romeo 156.

Modele Lybra oferowano początkowo w pięciu wersjach silnikowych. W tej gamie znalazły się trzy benzynowe jednostki napędowe o pojemności skokowej 1,6, 1,8 i 2,0 dm3. Pozostałe silniki to turbodoładowane Diesle z bezpośrednim wtryskiem paliwa o pojemności 1,9 oraz 2,4 dm3. Zarówno największy silnik benzynowy, jak i wysokoprężny są jednostkami o pięciu cylindrach. Większość silników byłą łączona z mechanicznymi skrzyniami przekładniowymi o pięciu biegach, a tylko silnik benzynowy 2,0 dm3 opcjonalnie oferowano z czterobiegowym "automatem". Wszystkie modele Lybry miały napęd przekazywany na koła przednie.

Starannie opracowane niezależne zawieszenia kół przednich oraz tylnych umożliwiały optymalną współpracę ogumienia z jezdnią, co korzystnie wpływało na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

W 2000 roku zmodyfikowano nieco zarówno silniki benzynowe jak i turbodiesle, tak aby spełniały nowe wymagania ekologiczne. Kolejne zmiany w silnikach Diesla przeprowadzono w latach 2001 i 2002, co zaowocowało także wzrostem ich mocy.

Zakończenie produkcji samochodów Lybra nastąpiło w połowie 2005 roku. Ogółem wyprodukowano ponad 181 300 egzemplarzy tych pojazdów.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2021 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu