Samochody seryjne
arkusz w PDF

DAIHATSU APPLAUSE (1989-2000)

Galeria DAIHATSU APPLAUSE

Firma Daihatsu specjalizowała się w produkcji małych samochodów osobowych należących do kategorii A i B. Większym modelem był tylko, produkowany we współpracy z Toyotą pojazd o nazwie Charmant. Był to samochód z klasycznym układem napędowym, opracowany na bazie starszego modelu Corolli.

W latach 80-tych firma opracowała własną koncepcję większego samochodu z napędem kół przednich. Był to nowoczesny pojazd o nazwie Applause, a jego oficjalna premiera odbyła się podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie n/Menem w 1989 roku. Pięciodrzwiowe nadwozie (2,5 bryły) o spokojnej, ponadczasowej stylizacji miało niecałe 4,3 m długości, więc pojazd mieścił się między ówczesnymi segmentami rynkowymi C i D.

Do napędu służył benzynowy silnik o pojemności skokowej 1,6 dm3, który oferowany był w wersji z gaźnikiem lub z wtryskowym układem zasilania. Podstawowy model Applause miał napęd na koła przednie, ale dostępna była również wersja z napędem na wszystkie koła. Napęd na oś tylną odbywał się poprzez sprzęgło wiskotyczne i międzyosiowy mechanizm różnicowy. Oprócz standardowej mechanicznej skrzyni biegów o pięciu przełożeniach oferowano pojazdy z hydromechaniczną automatyczną skrzynią przekładniową o trzech biegach.

W 1992 roku samochody Applause poddano modernizacji „face-lifting”, który spowodował zmianę przedniej części nadwozia i niewielki wzrost długości.

Kolejna modernizacja odbyła się w 1997 roku. Poza zmianami w nadwoziu zmodernizowano silnik oraz wprowadzono nową automatyczną skrzynię biegów o czterech przełożeniach.

Zakończenie produkcji tych pojazdów nastąpiło w połowie 2000 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu