Samochody seryjne
arkusz w PDF

SUBARU 360 (1958-1970)

Galeria SUBARU 360

Model 360 był pierwszym samochodem osobowym produkowanym serynie pod marką Subaru. Był to niewielki czteroosobowy pojazd o charakterze popularnym i prostej konstrukcji. Oznaczenie 360 wskazywało pojemność skokową silnika, która była zgodna z ówczesnymi wymogami administracyjnymi dla specyficznej japońskiej kategorii samochodów o nazwie Kei cars. Ograniczeniom podlegały również wymiary gabarytowe tych pojazdów.

Dwubryłowe dwudrzwiowe nadwozie typu fast-back o długości mniejszej niż 3 metry miało obłe kształty i charakterystyczny zarys błotników.

Do napędu zastosowano dwusuwowy silnik o dwóch cylindrach, umieszczony poprzecznie w tylnej części pojazdu. Napęd na tylne koła przenoszony był poprzez mechaniczną skrzynię przekładniową o trzech biegach. Zastosowano koła jezdne o średnicy wynoszącej tylko 10", a wszystkie były zawieszone niezależnie.

W sierpniu 1959 roku wprowadzono do produkcji wersję z nadwoziem typu kabriolimuzyna. Jesienią następnego roku pojawiła się wersja z silnikiem o zwiększonej pojemności i wyższych osiągach, która była głównie przeznaczona na eksport.

Nowością 1963 roku była wersja z trzydrzwiowym nadwoziem typu kombi, która nosiła nazwę Custom, Wydłużono linię dachu, ale rozstaw osi oraz długość nie uległa zmianie.

W 1968 roku wprowadzono zmodyfikowany silnik o początkowej pojemności skokowej, ale o większych osiągach. Z silnikiem tym łączono nową skrzynię przekładniową o czterech biegach. Gama modeli została wówczas wzbogacona o usportowione modele o nazwie Young, w odmianach S i SS.

Zakończenie produkcji samochodów tej rodziny nastąpiło w maju 1970 roku, a łącznie wykonano nieco ponad 392 tysiące egzemplarzy różnych wersji tych pojazdów. Następcą był model oznaczony jako R2.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu