Samochody seryjne
arkusz w PDF

FIAT FREEMONT (2011-2016)

Galeria FIAT FREEMONT

Model o nazwie Freemont debiutował oficjalnie w marcu 2011 roku, podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Bazą konstrukcyjną dla tego modelu był samochód Dodge Journey, dostępny na rynku od 2008 roku (także w Europie, do 2010 roku). Był to średniej wielkości crossover, który został przystosowany do wymogów europejskich. Oba modele (Dodge i Fiat) produkowane były w Meksyku.

Pięciodrzwiowe samonośne nadwozie o rozstawie osi wynoszącym 2890 mm i długości całkowitej 4888 mm oferowało obszerne wnętrze dla 5 osób (opcjonalnie dla 7 osób).

W stosunku do pierwowzoru różnił się kształtem przedniej części nadwozia oraz odmienną tablicą rozdzielczą.

Gama jednostek napędowych składała się z dwóch amerykańskich silników benzynowych oraz dwóch turbodoładownych silników Diesla, pochodzących z Włoch. Początkowo wybór był ograniczony do benzynowej wersji V6 o pojemności skokowej 3,6 dm3 oraz turbodiesli o pojemności 2,0 dm3 w dwóch wersjach różniących się osiągami. Drugi silnik benzynowy mający cztery cylindry i pojemność 2,4 dm3 pojawił się nieco później.

W układzie napędowym stosowano sześciobiegowe skrzynie przekładniowe, zarówno mechaniczne jak i automatyczne hydromechaniczne. Standardowo napęd kierowany był na koła przedniej osi, ale najmocniejsze wersje miały napęd obu osi.

W 2014 roku wprowadzono na rynek wzbogaconą wersję wyposażeniową o nazwie Cross.

Zakończenie produkcji tych samochodów nastąpiło wiosną 2016 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2020 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu