Samochody seryjne
arkusz w PDF

SUBARU BRZ (2012-...)

Galeria SUBARU BRZ

Europejska wersja samochodu sportowego o nazwie BRZ została oficjalnie zaprezentowana w 2012 roku, podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Jego konstrukcja była owocem współpracy specjalistów z dwóch japońskich firm, a mianowicie Subaru i Toyoty. Wersja oferowana pod marką Toyota nosiła oznaczenie GT 86. Produkcja wszystkich wersji odbywała się w zakładach Subaru.

Samochód otrzymał samonośne nadwozie typu coupe o dwubryłowej atrakcyjnej sylwetce. Płynne linie i obłe kształty przyczyniły się do uzyskania dobrych własności aerodynamicznych. Przy rozstawie osi 2,57 m i długości całkowitej 4,24 m wygospodarowano wnętrze mieszczące cztery osoby w układzie 2+2.

Zdecydowano się na zastosowanie klasycznego układu napędowego. Do napędu pojazdu wybrano wolnossący czterocylindrowy silnik benzynowy w układzie przeciwsobnym (boxer), o pojemności skokowej 2,0 dm3. Stanowi on rozwinięcie znanych jednostek napędowych firmy Subaru w kierunku wysokich osiągów. Przy zastosowaniu bezpośredniego wtrysku paliwa, maksymalną moc rozwijał przy 7000 obr/min.

Wbrew tradycji tej marki napęd przekazywany był tylko na tylne koła pojazdu poprzez mechaniczną skrzynię przekładniową o sześciu biegach. Opcjonalnie dostępna była automatyczna skrzynia hydromechaniczna, także sześciobiegowa. Większość tych pojazdów została wyposażona w mechanizm różnicowy o podwyższonym tarciu wewnętrznym.

W okresie produkcji powstało wiele wersji specjalnych o limitowanej liczbie egzemplarzy, różniących się wyposażeniem.

Jesienią 2016 roku samochody te zostały poddane modernizacji. Niewielkie zmiany wprowadzono głównie w przedniej części nadwozia, w tym zderzak i światła LED do jazdy dziennej. Delikatnie zmieniły się również lampy tylne. Usztywniono strukturę nadwozia oraz wzbogacono wyposażenie.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu