Samochody seryjne
arkusz w PDF

CHEVROLET CAPTIVA (2006-2015)

Galeria CHEVROLET CAPTIVA

Model o nazwie Captiva debiutował jesienią 2006 roku i był zaliczany do coraz popularniejszej kategorii SUV (Sport Utility Vehicle). Jego produkcję uruchomiono w południowo-koreańskiej fabryce koncernu General Motors, gdzie również powstawał bliźniaczy model Opel Antara.

Do budowy pojazdu wykorzystano platformę konstrukcyjną Theta opracowaną przez specjalistów koncernu General Motors i stosowaną w wielu innych modelach koncernu.

Samochód miał samonośne nadwozie typu kombi długości całkowitej około 4,6 m, mające układ pięciodrzwiowy. W ofercie znalazły się zarówno wersje pięcioosobowe, jak również siedmioosobowe, wyposażone w trzeci rząd siedzeń.

Dla tego modelu przewidziano cztery jednostki napędowe. Bazowy silnik benzynowy miał cztery cylindry i pojemność skokową 2,4 dm3, natomiast silnik o pojemności 3,2 dm3 miał układ V6. Turbodoładowany silnik Diesla o pojemności 2,0 dm3 oferowano w dwóch wersjach o zróżnicowanych osiągach. Silniki te łączono z pięciobiegowymi skrzyniami przekładniowymi manualnymi lub automatycznymi. Napęd przenoszony był na wszystkie koła pojazdu.

Początkiem 2011 roku przeprowadzono modernizację samochodów tej rodziny. Po operacji face-lifting zmieniła się przednia część nadwozia. Powiększono wlot powietrza, a w nowym zderzaku inaczej rozmieszczono lampy przeciwmgielne. Zmieniono też klosze lamp tylnych. Zmianie uległa również gama zespołów napędowych. Zrezygnowano z silnika V6, a benzynowy silnik o pojemności 2,4 dm3 znacznie zmodernizowano. Dotychczasowe silniki Diesla o pojemności 2,0 dm3 zastąpiono większymi i mocniejszymi o pojemności 2,2 dm3. Wraz z tymi silnikami wprowadzono nowe skrzynie przekładniowe o sześciu biegach. Nowością było również oferowanie uproszczonych wersji wyposażonych jedynie w napęd kół przednich.

Zakończenie produkcji tych samochodów nastąpiło w 2015 roku. Nie zdecydowano się wówczas na przygotowanie następcy.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu