Samochody seryjne
arkusz w PDF

KIA CLARUS (1995-2001)

Galeria KIA CLARUS

Model Clarus reprezentował firmę Kia w segmencie rynkowym D. Pojazd debiutował na rynku wewnętrznym w 1995 roku, a jego eksport rozpoczęto w następnym roku. Na rynku koreańskim występował pod nazwą Credos.

Pod względem technicznym konstrukcja samochodu oparta została na modelu Mazda 626. Początkowo pojazd oferowano tylko z trzybryłowym nadwoziem o obłych i spokojnych kształtach. Obszerne wnętrze i stosunkowo bogate wyposażenie seryjne przy rozsądnej cenie wzbudziły zainteresowanie na wielu rynkach.

Samochód miał poprzecznie zabudowane zespoły napędowe. Stosowane były tylko czterocylindrowe wolnossąse silniki benzynowe o pojemności skokowej 1,8 lub 2,0 dm3. Silniki te standardowo łączono z mechanicznymi skrzyniami biegów o pięciu przełożeniach, ale obie wersje dostępne były także z hydromechanicznymi czterobiegowymi "'automatami". We wszystkich wersjach napęd kierowany był na koła przednie.

Początkiem 1998 roku wdrożono zmodernizowane wersje Clarusa, a jego rodzina powiększyła się wówczas o pięciodrzwiowe nadwozie typu kombi. Po face-liftingu zmiany zewnętrzne były najbardziej widoczne w przedniej części nadwozia. Nieznacznie wzrosła całkowita długość pojazdów. Gama zespołów napędowych nie uległa zmianie.

Zakończenie produkcji samochodów tej rodziny nastąpiło w 2001 roku. Następcą był model o nazwie Magentis.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu