Samochody seryjne
arkusz w PDF

VOLVO 900 (1990-1997)

Galeria VOLVO 900

Rodzina dużych i luksusowych modeli Volvo oznaczonych liczbami 940/960 została zaprezentowana jesienią 1990 roku na Salonach Samochodowych w Birmingham i w Paryżu. Zastąpiła ona wcześniej produkowaną rodzinę oznaczoną liczbami 740/760.

Pojazdy te były początkowo dostępne tylko z obszernym trzybryłowym nadwoziem typu notch-back. W stosunku do poprzednika zmianie uległa przede wszystkim tylna część nadwozia, w której zwiększono kąt pochylenia tylnej szyby. Efektem tych modernizacji było obniżenie wartości współczynnika oporu aerodynamicznego. Kolejną znaczącą zmianą w stosunku do poprzednich modeli jest wprowadzenie płaskiej podłogi bagażnika, co wiązało się z planami wprowadzenia drugiej wersji nadwoziowej, a mianowicie z kombi.

Do napędu wykorzystano rzędowe jednostki napędowe o pojemności skokowej od 2,0 do 3,0 dm3, zarówno benzynowe, jak i wysokoprężne. Silniki Diesla o pojemności 2,4 dm3 pochodziły z gamy Volkswagena.

Początkowo liczbą 940 oznaczono pojazdy z silnikami czterocylindrowymi, natomiast pojazdy z silnikami sześciocylindrowymi miały symbol 960, ale później to nie obowiązywało. W modelach o większej liczbie towarzyszyło bogatsze wyposażenie.

Zastosowano klasyczny układ napędowy, czyli silnik montowano z przodu a napęd przekazywany był na oś tylną. Stosowano pięciobiegowe mechaniczne lub alternatywnie czterostopniowe automatyczne skrzynie przekładniowe. Modele 940 zachowały z poprzednika sztywną oś tylną, natomiast samochody 960 wyposażono w niezależne zawieszenie tylnych kół.

W 1991 roku wprowadzono do produkcji drugą wersję nadwoziową, czyli kombi. Nadwozie nie zmieniło swojej długości w stosunku do poprzednika.

W połowie 1994 roku przeprowadzono face-lifting samochodów rodziny 960, natomiast modele 940 nie zostały zmienione. W samochodach 960 zmiany objęły głównie przednią część nadwozia oraz wyposażenie. Zastosowano nieco inny wlot powietrza i szersze zespolone lampy przednie. Nowe zderzaki wpłynęły na niewielki wzrost długości pojazdów. Wersje 960 otrzymały nowe wielowahaczowe zawieszenie kół tylnych. Gamę jednostek napędowych ograniczono do dwóch sześciocylindrowych silników benzynowych o pojemności 2,5 i 3,0 dm3.

W 1997 roku modele rodziny 940/960 zostały zastąpione przez pojazdy oznaczone symbolami S90 i V90.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu