Samochody seryjne
arkusz w PDF

MITSUBISHI CARISMA (1995-2004)

Galeria MITSUBISHI CARISMA

Model Carisma został po raz pierwszy zaprezentowany w 1995 roku podczas Salonu Samochodowego w Amsterdamie. Pojazd ten reprezentuje firmę w sektorze rynkowym D i był produkowany w holenderskiej fabryce w Born równolegle z samochodami Volvo S40/V40. Modele obydwu producentów korzystały z tej samej płyty podłogowej. Początkowo model Carisma występował wyłącznie jako pięciodrzwiowy hatch-back. Jego nadwozie charakteryzowało się obłymi kształtami oraz dobrymi własnościami aerodynamicznymi. Rok później, gama modeli została powiększona o czterodrzwiową wersję nadwoziową typu notch-back.

Początkowo w gamie silników Carismy można było znaleźć trzy jednostki benzynowe o pojemności skokowej 1,6 dm3, 1,8 dm3 (w dwóch wersjach o różnych mocach) produkowanych przez Mitsubishi oraz turbodoładowany silnik Diesla o pojemności 1,9 dm3 pochodzący z firmy Renault. W 1997 roku do gamy silników dołączyła jednostka 1,8 GDI. Był to pierwszy produkowany seryjnie silnik z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Model Carisma był dostępny zarówno z pięciobiegową mechaniczną jak i z czterobiegową automatyczną skrzynią przekładniową.

W 1999 rodzina samochodów Carisma została poddana "face-liftingowi". Modyfikacji uległ zarówno wygląd zewnętrzny pojazdu, jak i stylistyka wnętrza. Silnik 1,6 dm3 miał zwiększoną moc. Dotychczasowy silnik Diesla zastąpiony został nowszą jednostką wyposażoną w bezpośredni wtrysk paliwa, oferowaną w dwóch wersjach. Zmieniona została także średnica obręczy kół z 14 na 15".

Produkcję samochodów typu Carisma zakończono w 2004 roku i nie przewidziano następcy. Ogółem w latach 1995-2004 wykonano około 391,3 tysięcy tych pojazdów.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2021 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu