Samochody seryjne
arkusz w PDF

VOLVO XC 90 (2002-...)

Galeria VOLVO XC 90

Oficjalna premiera modelu XC 90 odbyła się początkiem 2002 roku podczas Salonu Samochodowego w Detroit. Samochód ten był pierwszym pojazdem typu crossover produkowanym przez firmę Volvo, a jego koncepcja była dostosowana do wymogów rynku amerykańskiego. Do budowy pojazdu wykorzystano wiele zespołów pochodzących modelu S 80.

Obszerne nadwozie typu kombi o konstrukcji samonośnej, nawiązuje pod względem stylistycznym do innych modeli firmy. Wnętrze zapewniało bardzo dobre warunki podróży dla pięciu, a opcjonalnie dla siedmiu osób.

Początkowo oferowano trzy wersje silnikowe. Stosowano tylko turbodoładowane silniki, w tym benzynowe o pojemności skokowej 2,5 lub 2,9 dm3 oraz silnik wysokoprężny 2,4 dm3.

Silniki montowane były poprzeczne i współpracowały z manualnymi lub automatycznymi skrzyniami przekładniowymi. Napęd był standardowo przenoszony na koła przednie, a w przypadku ich poślizgu system Haldex doprowadza napęd do kół tylnych.

W 2005 roku wprowadzono nowy silnik benzynowy w układzie V8, o pojemności 4,4 dm3. Jego konstrukcja została opracowana przy współpracy specjalistów firmy Yamaha. W tym samym roku zwiększono osiągi silnika Diesla.

W połowie następnego roku przeprowadzono niewielką modyfikację nadwozia (face-lifting), w wyniku której pojawiły się nowe zderzaki, kierunkowskazy w obudowach lusterek zewnętrznych oraz zmiany w wyposażeniu. Równocześnie wprowadzono nowy sześciocylindrowy silnik o pojemności 3,2 dm3.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2017 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu