Pojazdy studialne i prototypowe

BMW xActivity (2003)

Studialny samochód firmy BMW o nazwie xActivity został zaprezentowany podczas Salonu Samochodowego w Detroit w 2003 roku. Pojazd ten będzie się zaliczał do tworzącej się właśnie nowej kategorii pojazdów określanej skrótem SAV (Sports Activity Vehicle).

W dynamicznej stylizacji nadwozia o długości 4,55 m połączono charakterystyczne dla pojazdów tej firmy elementy, takich jak podwójna „nerka” wlotu powietrza, duży rozstaw osi oraz krótki zwis przedni z cechami pojazdu typu rekreacyjnego z otwieranym dachem. Struktura nośna nadwozia jest pozbawiona słupków B i C ale odpowiednią sztywność uzyskano przez wzmocnione ramownice boczne i szerokie słupki tylne. Sylwetka nadwozia przypomina kombi, ale wymienione rozwiązania pozwalają na bardziej różnorodne wykorzystanie pojazdu, np. do przewozu dwóch rowerów.

Zastosowano ciekawy system ułatwiający załadunek bagażu z ruchomą podłogą bagażnika, która wysuwa się na zewnątrz pojazdu i ustawia w wygodnej pozycji bezpośrednio po otwarciu bagażnika. System automatycznie chowa podłogę wraz z bagażem w momencie gdy pokrywa bagażnika zaczyna się zamykać.

W konstrukcji pojazdu wykorzystano zespoły mechaniczne z rodziny 3. Do napędu służy sześciocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy o pojemności 3,0 dm3, osiągający moc 170 kW (231 KM). Napęd jest przekazywany na wszystkie cztery koła (o średnicy 18”) poprzez sześciobiegową mechaniczną skrzynię przekładniową. Niskie położenia środka ciężkości oraz dobrze dopasowane zawieszenie zostały połączone z nowym systemem kontroli trakcji, działającym indywidualnie dla każdego z kół. Takie połączenie zapewnia bardzo dobre własności trakcyjne pojazdu.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2020 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu