Pojazdy studialne i prototypowe

Cadillac Sixteen (2003)

Studialny model Cadillaca oznaczony symbolem XV16 jest wizją przyszłościowego pojazdu kategorii „full-size”, czyli grupy największych krążowników szos. Pokaz pojazdu odbył się podczas Salonu Samochodowego w Detroit w styczniu 2003 roku.

Gabaryty samochodu odpowiadają „małemu” Maybachowi (rozstaw osi wynosi 3556 mm a długość 5673 mm), ale forma i stylizacja nadwozia nie jest tak majestatyczna. Obła forma przedniej części nadwozia i silnie pochylone szyby przypominają sylwetkę trzybryłowego coupe.

Firma Cadillac miała w latach trzydziestych, w swoim programie produkcyjnym, pojazdy napędzane silnikami o 16 cylindrach w układzie widlastym. Model VX 16 nawiązuje do tej tradycji i pod maską umieszczono jednostkę napędową w takim samym układzie. Jej pojemność skokowa wynosi aż 13,6 dm3, co powoduje że osiągi są imponujące. Moc maksymalna wynosi 735 kW (1000 KM) a wartość maksymalnego momentu obrotowego to 1355 Nm. Napęd na tylną oś przenoszony jest poprzez automatyczną skrzynią przekładniową.

Średnicę kół jezdnych dobrano chyba proporcjonalnie do wielkości silnika, gdyż wynosi ona aż 24”. Pozwala to na zabudowę odpowiednio dużych hamulców tarczowych potrzebnych do zatrzymywania masy wynoszącej 2270 kg. Osiągów tego pojazdu nie ujawniono, ale z pewnością będą imponujące.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu