Pojazdy studialne i prototypowe

Fiat Ecobasic (1999)

Studium miejskiego samochodu małolitrażowego o nazwie Ecobasic zostało zaprezentowane w 1999 roku w Turynie. Zastosowano tu wiele nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych, tak aby pojazd spełniał wszelkie przyszłościowe wymogi, w tym także ekologiczne.

Czteroosobowe nadwozie miało stalową konstrukcję szkieletową, a poszycie zewnętrzne wykonano z tworzyw termoplastycznych barwionych w masie, a więc nie wymagających już lakierowania. Dwubryłowe nadwozie typu hatch-back o dyskusyjnych walorach estetycznych było więc stosunkowo sztywne i lekkie. Mimo nietypowych kształtów pojazd miał dobre własności aerodynamiczne gdyż współczynnik oporu Cx wynosił tylko 0,28.

Do napędu pojazdu zastosowano turbodoładowany silnik Diesla (JTD) o pojemności skokowej 1,2 dm3. Zastosowano w nim bezpośredni wtrysk paliwa typu Multijet, w którym dawka paliwa wtryskiwana była stopniowo w pięciu fazach w każdym cyklu pracy. W układzie napędowym zastosowano elektronicznie sterowaną automatyczną skrzynię biegów.

Mała masa własna wynosząca 750 kg i ekonomiczny silnik zaowocowały niezwykle niskim zużyciem paliwa, które w mieszanym teście europejskim wynosiło tylko 2,9 dm3/100 km. Na tak niskie zużycie paliwa miało również wpływ zastosowanie funkcji "stop and go", która powodowała wyłączanie i włączanie silnika podczas dłuższych postojów, na przykład na czerwonych światłach czy w ulicznych korkach.

Przy rozstawie osi 2280 mm, długość całkowita pojazdu wynosiła 3488 mm, szerokość 1710 mm, a wysokość 1466 mm.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu