Pojazdy studialne i prototypowe

Renault Koleos (2000)

Samochód studialny Koleos, przedstawiony na genewskim Salonie Samochodowym w 2000 roku jest ciekawym połączeniem luksusowego pojazdu rodzinnego z praktycznym nadwoziem typu hatch-back i z walorami samochodu terenowego, mającego napęd na 4 koła.

Jednobryłowe nadwozie o zwartej sylwetce wyróżnia się charakterystycznym łukowym zarysem górnej linii szyb bocznych. Lustrzanym odbiciem tego zarysu jest przetłoczenie na boku nadwozia. Nietypowy kształt ma tylny słupek nadwozia. Tylna część nadwozia może być przekształcona w otwartą przestrzeń ładunkową (podobnie jak w nadwoziu typu pick-up).

Przy rozstawie osi 2740 mm długość całkowita pojazdu wynosi 4510 mm, szerokość 1900 mm, a wysokość 1600 mm (w położeniu standardowym).

Samochód został wyposażony w hybrydowy układ napędowy. Turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności skokowej 2,0 dm3 i mocy 125 kW (170 KM) współpracuje z silnikiem elektrycznym o mocy 30 kW. Silnik elektryczny zasilany jest z baterii akumulatorów litowo-jonowych. Układ ten dostosowuje się do charakteru eksploatacji i tak w mieście korzysta tylko z napędu elektrycznego, poza nim napęd odbywa się z silnika spalinowego (na koła przednie). W warunkach jazdy terenowej pracują oba silniki i napęd odbywa się na wszystkie koła pojazdu.

Hydropneumatyczne zawieszenie kół pozwala na zwiększenie prześwitu o 100 mm. Także koła o średnicy 21” ułatwiają pokonywanie przeszkód terenowych.

Złożona konstrukcja pojazdu powoduje, że jego masa wynosi około 2000 kg.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2023 ; Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu