Logo Auto-era
Logo Auto-era

Encyklopedia samochodu

Hasła na: F

(ang. Four Wheel Drive) - nazwa amerykańskiej firmy produkującej samochody terenowe założona w 1909 roku

Zdjęcie do hasła: Face-lifting

Face-liftingiem nazywa się operację polegającą na kosmetycznej zmianie wyglądu pojazdu bez głębszego wnikania w konstrukcję. Ma to najczęściej na celu odmłodzenie modelu, aby dostosować go do aktualnie panujących trendów w stylistyce. Face-liftingowi poddawane są zarówno zewnętrzne elementy pojazdu (np. zderzaki lampy), jak i wystrój wnętrza (np.kierownica, zestaw wskaźników).

(fr. filtre a particules) - filtr cząstek stałych, czyli sadzy zawartej w spalinach silnika Diesla, montowany w układzie wydechowym. Nazwa przyjęta przez grupę PSA (Citroen - Peugeot), która jako pierwsza wprowadziła go w swoich samochodach. Jest to tzw. filtr mokry, w którym stosowany jest specjalny płyn o nazwie Eolys wspomagający wypalanie zgromadzonej sadzy.

Zdjęcie do hasła: Fast-back

Fastback to angielskojęzyczna nazwa dwubryłowego nadwozia zamkniętego, które charakteryzuje się stałym oknem tylnym, pod którym znajduje się pokrywa bagażnika (lub silnika). Taka forma nadwozia była często spotykana jeszcze w latach sześćdziesiątych ale obecnie jest rzadko stosowana. Przykładem samochodu z nadwoziem typu fast-back jest m. in. Fiat 126.

Zdjęcie do hasła: Fazy rozrządu

Potoczne określenie początku otwierania i końca zamykania zaworów w silniku czterosuwowym wyrażone w funkcji kąta obrotu wału korbowego. Czasy otwarcia poszczególnych zaworów podawane są w stopniach obrotu wału korbowego, często w formie graficznej. Do niedawna stosowano stałe czasy otwarcia zaworów.

Zdjęcie do hasła: FC

(ang. Fuel Cell) - ogniwo paliwowe zostało odkryte przez angielskiego fizyka Williama Grove w 1839 roku Podczas reakcji syntezy wodoru z tlenem powstaje woda oraz niewielka ilość energii elektrycznej i ciepło. Proces ten jest odwracalny, bowiem podczas elektrolizy woda rozkłada się na wodór i tlen. Zastaw ogniw paliwowych stanowi rodzaj elektrowni pokładowej, która do swojej pracy potrzebuje wodoru i tlenu. Średnia sprawność przemiany energii chemicznej w elektryczną wynosi 60%, jest więc około dwa razy wyższa niż sprawność silnika spalinowego. W czasie pracy ogniwa nie powstają żadne szkodliwe substancje, wydziela się jedynie para wodna. Wiele firm samochodowych (i nie tylko) intensywnie pracuje nad ich rozwojem i przystosowaniem do napędu samochodów.

Zdjęcie do hasła: FCEV

(ang. Fuel Cell Electric Vehicle) - pojazd z napędem elektrycznym, który czerpie energię z ogniw paliwowych. Jednym z pierwszych był samochód Honda Clarity (2008 r)

Zdjęcie do hasła: FCV

(ang. Fuel Cell Vehicle) - pojazd, do którego napędu zastosowano ogniwa paliwowe.

marka samochodów - zobacz Katalog samochodów seryjnych - Ferrari

Zdjęcie do hasła: Fiat

marka samochodów - zobacz Katalog samochodów seryjnych - Fiat

(ang. Fully Integrated Robotized Engine) - określenie rodziny silników benzynowych, która została opracowana i produkowana przez firmę Fiat (od 1985 roku), a stosowana w mniejszych samochodach marki Fiat i Lancia.

Zdjęcie do hasła: FISITA

(fr. Federation International des Societes d'Ingenieursdes Techniques de l'Automobile) - Międzynarodowa organizacja zrzeszająca naukowo-techniczne stowarzyszenia inżynierów samochodowych z różnych krajów.

Zdjęcie do hasła: Ford (Europa)

marka samochodów - zobacz Katalog samochodów seryjnych - Ford (Europa)

Zdjęcie do hasła: Ford (USA)

marka samochodów - zobacz Katalog samochodów seryjnych - Ford (USA)

marka samochodów - zobacz Katalog samochodów seryjnych - FSO

(ang. Front Wheel Drive) - pojazd z napędem na przednie koła

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024