Logo Auto-era
Logo Auto-era

Encyklopedia samochodu

Hasła na: I

(ang. Institute for Development in Automotive Engineering) - znana włoska firma projektowa z siedzibą w Moncalieri koło Turynu. Założona została w 1978 roku przez drinż. Franco Montegazza. Tutaj opracowano takie pojazdy jak Fiat Tipo i Tempra, Lancia Dedra i Kappa oraz Nissan Terano II.

(niem. Internationale Automobil Ausstelung) - Międzynarodowa Wystawa Samochodowa. Jedna z największych europejskich wystaw samochodowych odbywających się co dwa lata. W latach nieparzystych wystawiane są samochody osobowe we Franfurcie n/Menem, a latach parzystych samochody ciężarowe i autobusy w Hanowerze.

(ang. Inflatable Curtain) - Określenie poduszki gazowej mającej na celu ochronę głowy osób siedzących na skrajnych siedzeniach bocznych. Worek takiej poduszki umieszczony jest w bocznej ramownicy dachu i po rozwinięciu obejmuje całą długość wnętrza o dwóch (czasami o trzech) rzędach siedzeń. Poduszkę tego rodzaju zastosowano po raz pierwszy w 1998 roku, w samochodzie Volvo S80.

Zdjęcie do hasła: IDE

(fr. Injection Directe Essence) - bezpośredni wtrysk benzyny. Nazwa wysokociśnieniowego systemu zasilania silnika o zapłonie iskrowym opracowanego przez firmę Renault. Pierwszym samochodem seryjnym wyposażonym w taki system zasilania był model Megane Coupe (1999 r).

(ang. Integrated Motor Assist) - rozwiązanie hybrydowego zespołu napędowego opracowane i stosowane od 2000 roku przez japońską firmę Honda w kilku modelach samochodów osobowych. W skład tego zespołu wchodzi silnik spalinowy, synchroniczny silnik elektryczny oraz skrzynia przekładniowa. Silnik elektryczny ma postać wąskiego walca umieszczonego miedzy silnikiem spalinowym a skrzynią przekładniową. Silnik ten pełni rolę rozrusznika, a ponadto służy do okresowego zwiększania momentu obrotowego (wspomagania silnika spalinowego) oraz umożliwia odzyskiwanie energii podczas hamowania pojazdu.

Zdjęcie do hasła: Immobiliser

Anglojęzyczne określenie elektronicznego urządzenia zabezpieczającego pojazd przed uruchomieniem przez osoby niepowołane. Urządzenie składa się z pierścieniowej anteny umieszczonej w stacyjce pojazdu, elektronicznej jednostki sterującej a kluczyk ma wbudowany układ emitujący zakodowany sygnał radiowy. Sygnał z kluczyka odbierany jest przez antenę w stacyjce i porównywany z sygnałem wzorcowym. Tylko przy zgodnym sygnale następuje włączenie dopływu prądu i możliwe jest uruchomienie silnika.

Zdjęcie do hasła: Intercooler

Anglojęzyczne określenie chłodnicy powietrza doładowującego, umieszczonej między sprężarką a kolektorem dolotowym silnika. Celem jej stosowania jest poprawa napełnienia cylindrów silnika.

Zdjęcie do hasła: Isofix

Nazwa znormalizowanego systemu mocowania fotelików dziecięcych do struktury nadwozia. Specjalne punkty kotwiczenia fotelików znajdują się w szczelinie między siedziskiem a oparciem tylnych siedzeń. Mocowanie fotelików odbywa się zatrzaskowo.

Instytut Transportu Samochodowego - z siedzibą w Warszawie. Agenda Ministerstwa Administracji, która zajmuje się szeroko pojętą problematyką transportu samochodowego, w tym także badaniami homologacyjnymi pojazdów.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024