Logo Auto-era
Logo Auto-era

Encyklopedia samochodu

Hasła na: N

Nazwa przełożenia w skrzyni przekładniowej (zwykle najwyższego). Włączenie nadbiegu powoduje, że wał wyjściowy skrzyni obraca się szybciej niż wał korbowy silnika. Liczbowa wartość przełożenia nadbiegu jest mniejsza od 1.

Zdjęcie do hasła: Nadwozie

Nadwozie jest skomplikowaną przestrzenną konstrukcją spełniającą wiele funkcji. Do najważniejszych należą funkcje: użytkowa (przewóz osób i bagażu), techniczna (nośna, bezpieczeństwo) oraz estetyczna. Nadwozie kompletne składa się z kilkuset części i stanowi 40 - 45 % masy własnej samochodu osobowego. Istnieje duża różnorodność w zakresie jego konstrukcji i stosowanych materiałów. We wcześniejszym okresie nadwozia mocowano na ramach nośnych, obecnie dominuje konstrukcja samonośna. Czasami stosowana nazwa karoseria jest transformacją określenia francuskiego.

Zdjęcie do hasła: Nadwozie dwubryłowe

Nadwozie samochodu ukształtowane w taki sposób, że trzy podstawowe segmenty funkcjonalne czyli przestrzeń osobowa, komora silnika i przestrzeń bagażowa są zgrupowane w dwóch bryłach geometrycznych składających się na sylwetkę samochodu osobowego. W pojazdach współczesnych przednią bryłę stanowi komora silnika, natomiast przestrzeń osobowa i bagażowa są zintegrowane w bryle tylnej. Taką formę nadwozia stosuje się głównie w mniejszych samochodach (kategorii A,B,C) oraz pojazdach sportowych i wielofunkcyjnych. Ze względu na różne rozwiązania tylnej ściany nadwozia dwubryłowego stosuje się dodatkowe określenia anglojęzyczne: fast-back i hatch-back.

Zdjęcie do hasła: Nadwozie jednobryłowe

Nadwozie samochodu ukształtowane w taki sposób, że trzy podstawowe segmenty funkcjonalne czyli przestrzeń osobowa, komora silnika i przestrzeń bagażowa tworzą jedną bryłę geometryczną. Taką formę nadwozia stosuje się w niektórych mniejszych samochodach (kategorii A,B), pojazdach sportowych i wielofunkcyjnych.

Zdjęcie do hasła: Nadwozie samonośne

Nadwozie samonośne (bezramowe) to złożona konstrukcja o odpowiedniej sztywności, która oprócz funkcji użytkowej zapewnia przestrzenne usytuowanie niezbędnych zespołów oraz przenoszenie wszystkich obciążeń statycznych i dynamicznych powstających podczas eksploatacji samochodu. Rozróżnia się nadwozia samonośne skorupowe, szkieletowe i mieszane.

Zdjęcie do hasła: Nadwozie trzybryłowe

Nadwozie samochodu ukształtowane w taki sposób, że trzy podstawowe segmenty funkcjonalne czyli przestrzeń osobowa, komora silnika i przestrzeń bagażowa są zgrupowane w trzech bryłach geometrycznych składających się na sylwetkę samochodu osobowego. W przeszłości, gdy pojawiły się pierwsze nadwozia tego rodzaju (przełom lat 1940/50), nazywano je pontonowymi. Stosowane jest także anglojęzyczne określenie notch-back.

(ang. North American International Auto Show) - nazwa północno-amerykańskiego międzynarodowego salonu samochodowego odbywającego się corocznie w styczniu w Detroit.

jest to układ napędowy stanowiący połączenie dwóch rodzajów napędu do poruszania jednego urządzenia np. pojazdu. W przypadku samochodów jest to najczęściej połączenie silnika spalinowego i elektrycznego. Silniki te mogą pracować na przemian lub jednocześnie, w zależności od rodzaju konstrukcji układu jak i chwilowych potrzeb wynikających z ruchu drogowego. Silnik elektryczny może okresowo pracować jako generator prądu i ładować akumulatory trakcyjne

Dołączany okresowo napęd drugiej osi w samochodzie mającym stały napęd jednej osi (przedniej lub tylnej). Istnieje wiele rozwiązań konstrukcyjnych takiego napędu. Włączenie napędu drugiej osi może być wykonane przez kierowcę (np. w celu pokonania przeszkody terenowej) lub odbywać się samoczynnie w wyniku utraty przyczepności kół napędowych osi podstawowej.

Samochody wyposażone w stały napęd wszystkich kół mają w układzie napędowym skrzynkę rozdzielczą oraz międzyosiowy mechanizm różnicowy. Rozdział momentu obrotowego między oś przednią i tylną może być realizowany w różnych proporcjach, w zależności od konstrukcji samochodu i rodzaju zastosowanego rodzaju mechanizmu różnicowego.

Zdjęcie do hasła: Nawigacja satelitarna

Nawigacja satelitarna to zestaw układów elektronicznych zamontowanych w samochodzie, które współdziałają z satelitami GPS (Global Positioning System) i ułatwiają kierującemu znalezienie najkrótszej lub najszybszej drogi przejazdu. System nawigacji analizuje aktualną pozycję pojazdu i porównując ją z mapą dróg zapisaną na nośniku CD, proponuje trasę przejazdu. Kierowca otrzymuje informacje na monitorze umieszczonym na tablicy rozdzielczej pojazdu. Spotykane są układy nawigacji o różnym stopniu skomplikowania i dokładności.

Zdjęcie do hasła: NEDC

(ang. New European Driving Cycle) - nowy europejski cykl jezdny. Cykl pomiarowy znormalizowany przez ECE, służący do oceny toksyczności spalin i zużycia paliwa. Kompletny cykl składa się z części miejskiej (UDC) i pozamiejskiej (EUDC).

(ang. Natural Gas Vehicle) - ogólne określenie pojazdu zasilanego sprężonym gazem ziemnym

pojazd tego rodzaju może być napędzany gazem ziemnym lub benzyną. Pojazd wyposażony jest w zbiornik benzyny oraz dodatkowe butle z gazem, a przełączanie sposobu zasilania może odbywać się podczas jazdy. Całkowity zasięg pojazdu jest powiększony

pojazd tego rodzaju powinien być napędzany tylko gazem ziemnym. Do tej grupy zaliczane są także pojazdy, które mają zbiorniki benzyny o pojemności mniejszej niż 15 dm3 (jako zbiornik rezerwowy)

Zdjęcie do hasła: Nissan

marka samochodów - zobacz Katalog samochodów seryjnych - Nissan

Niutonometr - jednostka momentu obrotowego w układzie SI

Zdjęcie do hasła: Notch-back

Notch-back to angielskojęzyczna nazwa trzybryłowego nadwozia zamkniętego, które charakteryzuje się wyraźnym segmentem tylnym, mieszczącym bagażnik (lub silnik). Nadwozia tego rodzaju mogą występować zarówno jako modele dwudrzwiowe jak i czterodrzwiowe. Do określenia tego rodzaju nadwozia stosuje się również nazwę pochodzącą z języka francuskiego - Sedan. Przykładem samochodu z nadwoziem typu notch-back jest Volkswagen Bora.

(ang. Nitrogen Oxides) - tlenki azotu. Jeden ze składników spalin silnikowych szkodliwy dla środowiska naturalnego

Zdjęcie do hasła: NSU

marka samochodów - zobacz Katalog samochodów seryjnych - NSU

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024