Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

ALFA ROMEO MiTo (2008-2018)

Logo ALFA ROMEO MiTo

Model o nazwie MiTo debiutował oficjalnie w lecie 2008 roku, podczas Salonu Samochodowego w Londynie, w wkrótce potem trafił na rynek. Jego nazwa powstała z połączenia dwóch pierwszych liter włoskich miast Milano i Torino (Mediolan i Turyn). Był to stosunkowo niewielki pojazd mieszczący się w segmencie rynkowym B. Pod względem konstrukcyjnym był spokrewniony z popularnym modelem Fiat Punto. Atrakcyjna forma nadwozia nawiązywała do sportowej Alfy 8C Competizione, ale jego bryła miała inne proporcje. Długość trzydrzwiowego nadwozia typu hatch-back nieznacznie przekraczała 4 m.

Początkowo gama jednostek napędowych składała się z dwóch silników benzynowych o pojemności skokowej 1,4 dm3 oraz turbodiesla o pojemności 1,6 dm3. Silniki benzynowe oferowano zarówno w wersji wolnossącej jak i turbodoładowanej (TB), o niemal dwukrotnie większej mocy. Napęd przekazywany był na koła przednie poprzez pięcio- lub sześciobiegowe skrzynie przekładniowe. Z czasem wprowadzano do gamy kolejne wersje silnikowe. W 2009 roku pojawiły się silniki z systemem MultiAir, w tym najmocniejsza wersja QV (Quadrifoglio Verde). Od 2011 roku zaczęto stosować nową dwusprzęgłową skrzynię biegów (TCT). Nowością 2012 roku było zastosowanie dwucylindrowego turbodoładowanego silnika benzynowego TwinAir o pojemności 0,9 dm3.

.Jesienią 2013 roku, podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie n/Menem zaprezentowano zmodernizowane modele MiTo. Zmiany zewnętrzne były niewielkie, a najbardziej widoczna jest chromowana ramka wokół centralnego wlotu powietrza (scudetto). We wnętrzu zastosowano nowe materiały oraz system nawigacyjno-informacyjny.

Pojawiła się także nowa, mocniejsza wersja dwucylindrowego silnika benzynowego o pojemności 0,9 dm3. Kolejne niewielkie zmiany przeprowadzono w 2016 roku. Wprowadzono nowy zderzak przedni oraz zmieniono charakterystyczny wlot powietrza.

Produkcja samochodów MiTo została zakończona w 2018 roku, ale następcy wówczas nie przygotowano.

Miniatura ALFA ROMEO MiTo
Miniatura ALFA ROMEO MiTo
Miniatura ALFA ROMEO MiTo
Miniatura ALFA ROMEO MiTo
Miniatura ALFA ROMEO MiTo
Miniatura ALFA ROMEO MiTo
Miniatura ALFA ROMEO MiTo
Miniatura ALFA ROMEO MiTo
Miniatura ALFA ROMEO MiTo

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024