Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

BENTLEY MARK VI (1946-1952)

Logo BENTLEY MARK VI

Samochód oznaczony jako Mark VI był pierwszym modelem marki Bentley wyprodukowanym po zakończeniu II Wojny Światowej. Wytwarzanie tych pojazdów rozpoczęto w maju 1946 roku, łącznie z bliźniaczym modelem marki Rolls-Royce o nazwie Silver Wraith.

Były to luksusowe i bardzo drogie pojazdy budowane w niewielkich ilościach, ze znacznym udziałem prac ręcznych. Firma o raz pierwszy zaoferowała kompletne pojazdy, ale wcześniej produkowała tylko podwozia z całym układem napędowym, które były następnie karosowane przez inne wyspecjalizowane firmy.

Bazą dla całej konstrukcji była solidna rama podłużnicowa. Obszerne czterodrzwiowe nadwozie wykonane było z blach stalowych we współpracy z firmą Pressed Steel Ltd. Pod względem stylistycznym nawiązywało do tradycyjnych rozwiązań z okresu przedwojennego. Przy rozstawie osi 3,05 m długość całkowita standardowego nadwozia wynosiła 4,88 m. Nadwozia innych producentów mogły mieć różne wymiary, ale rozstaw osi był zachowany.

Do napędu służył benzynowy silnik rzędowy o sześciu cylindrach, o pojemności skokowej 4,2 dm3. Osiągi tej jednostki nigdy nie były oficjalnie ujawnione, podawano tylko że są wystarczające. Napęd na koła tylne przekazywany był poprzez mechaniczną skrzynię przekładniową o czterech biegach.

W 1951 roku zdecydowano się na zwiększenie pojemności silnika poprzez wzrost średnicy cylindrów. Zmodernizowany silnik miał pojemność skokową ponad 4,5 dm3. Jego osiągi też nie zostały ujawnione.

Zakończenie produkcji tych pojazdów nastąpiło w połowie 1952 roku, a następcą nosił oznaczenie R-Type. Ogółem wykonano 5208 egzemplarzy modelu Mark VI, w tej liczbie mieści się 1012 pojazdów z różnymi nadwoziami wykonanymi poza macierzystym zakładem.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024