Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

CADILLAC ALLANTE (1987-1993)

Logo CADILLAC ALLANTE

Model o nazwie Allante był ciekawą a zarazem nietypową dla tej firmy konstrukcją samochodu o charakterze sportowym. Projekt formy nadwozia oraz jego rozwiązania konstrukcyjne były dziełem słynnej włoskiej firmy Pininfarina. Klasyczna sylwetka miała elegancką i spokojną linię oraz dobre własności aerodynamiczne.

Proces produkcji był nietypowy i miał charakter międzykontynentalny. Zespoły mechaniczne produkowano w Detroit (USA) i drogą lotniczą transportowano do Włoch. Otwarte nadwozia tych samochodów powstawały w zakładach Pininfarina w Turynie i po połączeniu z tymi zespołami były samolotami dostarczane do Detroit. Tu w zakładach GM odbywał się ostateczny montaż tych samochodów. Sprzedaż modelu Allante rozpoczęto w 1987 roku.

Początkowo stosowano benzynowy silnik w układzie V8 o pojemności skokowej 4,0 dm3, pochodzący z modelu Eldorado. Był on ustawiony poprzecznie i zblokowany z czterobiegową automatyczną skrzynią przekładniową. Elementy podwoziowe pochodziły z kilku amerykańskich modeli koncernu GM. Samochód miał napęd na koła przednie. Był jednym z pierwszych pojazdów wyposażonych w instalację elektryczną typu multiplex.

Od 1989 roku stosowano większy i mocniejszy silnik V8 o pojemności 4,5 dm3, a końcem 1991 roku wprowadzono bardzo nowoczesną jednostkę napędową typu Nordstar o pojemności 4,6 dm3. W każdej głowicy tego silnika umieszczono dwa wałki rozrządu, a w każdym cylindrze pracowały cztery zawory.

Zakończenie produkcji tych samochodów nastąpiło w 1993 roku. Ogółem wykonano 21 430 egzemplarzy.

Miniatura CADILLAC ALLANTE
Miniatura CADILLAC ALLANTE
Miniatura CADILLAC ALLANTE
Miniatura CADILLAC ALLANTE
Miniatura CADILLAC ALLANTE
Miniatura CADILLAC ALLANTE

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024