Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych - CITROEN (1919-...)

Logo CITROEN

Francuski przemysłowiec Andre Citroen uruchomił w 1913 roku własną wytwórnię kół zębatych. Specjalizował się w produkcji tzw. uzębienia daszkowego, więc znakiem firmowym stał się wizerunek dwóch takich zębów.

Podczas pierwszej Wojny Światowej firma została rozbudowana i stała się największą francuską fabryką amunicji. Po wojnie, założyciel zdecydował się na podjęcie produkcji samochodów. Miał już pewne doświadczenia w tej dziedzinie, gdyż wcześniej pracował w firmie Mors, a w USA poznał tajniki produkcji wielkoseryjnej. Pierwszy model marki Citroen nosił oznaczenie typ A i był napędzany czterocylindrowym silnikiem. Jego wytwarzanie rozpoczęto w czerwcu 1919 roku.

Firma Citroen była pierwszą europejską wytwórnią samochodów, która uruchomiła taśmową produkcję wzorując się na amerykańskich zakładach Forda. Wkrótce firma stała się znana z odważnego wprowadzania do swoich samochodów nowatorskich rozwiązań technicznych. Od 1925 roku stosowano nadwozia wykonywane z tłoczonych blach stalowych. W 1934 roku uruchomiono produkcję seryjną pierwszego francuskiego samochodu z przednim napędem i samonośnym nadwoziem - model 7 CV. W tym samym roku kontrolę nad firmą przejmuje firma Michelin, znany francuski koncern przemysłu gumowego.

Po drugiej wojnie światowej firma Citroen zasłynęła z produkcji prostego i taniego modelu 2 CV oraz luksusowego DS. 19, wyposażonego w hydropneumatyczne zawieszenie kół. Ten rodzaj zawieszenia jest nadal rozwijany i stosowany w niektórych modelach tej marki.

W 1955 roku Citroen wykupił znaną sprzed lat firmę Panhard, która jeszcze do 1966 roku produkowała samochody pod swoją marką.

W 1975 roku Citroen wraz z firmą Peugeot utworzył grupę przemysłową PSA. Rozpoczęto także współpracę techniczną w zakresie konstrukcji samochodów. Grupa PSA wykupiła w 1978 roku europejskie zakłady Chryslera. Produkowane w nich samochody nosiły tradycyjną markę Talbot.

Obecnie fabryki Citroena działają także w Czechach, Hiszpanii i Portugalii oraz w Argentynie, Egipcie i Iranie. W wielu innych krajach znajdują się montownie tych pojazdów.

W aktualnej ofercie firmy znajduje się kilka rodzin samochodów osobowych (w tym także wielofunkcyjnych) oraz pojazdy dostawcze.

W marcu 2017 roku grupa PSA kupiła od koncernu General Motors Company marki Opel i Vauxhall.

W 2019 roku koncerny FCA i PSA prowadziły rozmowy dotyczące ich fuzji. Jesienią tegoż roku porozumienie zostało zawarte, a w połowie 2020 roku ogłoszono nazwę nowego koncernu - Stellantis. We wrześniu 2020 roku grupa PSA odkupiła swoje udziały w chińskiej firmie Dongfeng Motors. Pod zarządem koncernu Stellantis znalazło się 14 marek samochodowych. pochodzących Francji, Włoch i USA, w tym Citroen. W styczniu 2021 roku proces fuzji koncernów FCA i PSA został zakończony.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024