Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

CITROEN C 6 (2005-2012)

Logo CITROEN C 6

Samochód oznaczony symbolem C6 był wówczas największym modelem w gamie marki Citroen, a jego oficjalny debiut miał miejsce w marcu 2005 roku. podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Sprzedaż rozpoczęto jesienią tegoż roku.

Z racji tradycji i prestiżu marki model ten był używany także przez francuskich prezydentów.

Zewnętrzna forma nadwozia odbiegała od tradycyjnych trójbryłowych wzorców i miała smukłą dwubryłową sylwetkę. Było to produkcyjne wcielenie studialnego modelu C6 Lignage pokazanego w 1999 roku. Charakterystycznymi szczegółami była wklęsła szyba tylna oraz nietypowo ukształtowane wąskie lampy tylne. Obszerne wnętrze zapewniało wysoki komfort podróży i było bogato wyposażone.

Początkowo oferowano tylko dwie wersja silnikowe. Silnik benzynowy w układzie V6 miał pojemność skokową 3,0 dm3 i współpracował z automatyczną hydromechaniczną skrzynią przekładniową. Druga wersja napędzana była turbodoładowanym silnikiem Diesla (także V6) o pojemności 2,7 dm3 i również była łączona z taką skrzynią. Zespoły napędowe montowane były poprzecznie, a napęd kierowany był na koła przednie. Standardowym wyposażeniem było hydropneumatyczne zawieszenie wszystkich kół jezdnych.

Od początku 2007 roku oferowano także mniejszy czterocylindrowy silnik Diesla o pojemności 2,2 dm3. Ostatnia zmiana w gamie jednostek napędowych miała miejsce w 2009 roku, kiedy silnik Diesla 2,7 dm3 został zastąpiony przez nieco większy, o pojemności wynoszącej 3,0 dm3. W tym samym roku wycofano z gamy silnik benzynowy.

Do końca produkcji dotrwał jedynie największy silnik Diesla.

Zakończenie produkcji samochodów rodziny C6 nastąpiło w grudniu 2012 roku. W latach 2005-2012 wykonano tylko 23 384 egzemplarzy. Samochody te nie miały bezpośredniego następcy, ale symbol C6 wykorzystano ponownie w 2016 roku dla nowego modelu oferowanego w Chinach.

Miniatura CITROEN C 6
Miniatura CITROEN C 6
Miniatura CITROEN C 6
Miniatura CITROEN C 6
Miniatura CITROEN C 6
Miniatura CITROEN C 6

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024