Logo Auto-era
Logo Auto-era

Wybierz rodzinę:

Katalog samochodów seryjnych

CITROEN C5 AIRCROSS (2017-...)

Logo CITROEN C5 AIRCROSS

Model C5 Aircross miał swoją pierwszą publiczną prezentację w Chinach, podczas Salonu Samochodowego w Szanghaju w kwietniu 2017 roku. Tam wkrótce ruszyła produkcja tych pojazdów, natomiast europejska premiera odbyła się znacznie później bo dopiero jesienią 2018 roku. Wersje przeznaczone na rynek europejski produkowane są we Francji.

Model ten wpisuje się w grupę crossover-ów o kompaktowych wymiarach i należy tu dodać, że nie stanowi rozwinięcia konstrukcji starszego i większego modelu C5.

Podstawę konstrukcji stanowi modularna platforma oznaczona symbolem EMP2 stosowana już wcześniej w innych samochodach wytwarzanych przez grupę Stelantis.

Początkowo w gamie były tylko wersje z napędem spalinowym. Stosowano silniki benzynowe o pojemności skokowej 1,2 oraz 1,6 dm3 a także silniki Diesla o pojemności 1,5 i 2,0 dm3. Podstawowy silnik benzynowy miał trzy cylindry, natomiast pozostałe jednostki były czterocylindrowe. Napęd przekazywany był na koła przednie poprzez mechaniczne skrzynie przekładniowe o sześciu biegach lub alternatywnie przez automatyczne skrzynie hydromechaniczne o ośmiu przełożeniach (typu EAT8).

W zwartym dwubryłowym nadwoziu o długości 4,5 m wygospodarowano obszerne wnętrze dla pięciu osób oraz przestrzeń bagażową o podstawowej pojemności 580 dm3. Pod względem stylistycznym model C5 Aircross wykorzystywał rozwiązania z innych modeli marki Citroen jak listwy wlotu powietrza połączone ze znakiem firmowym czy specyficzne elementy Airbump z tworzywa sztucznego.

Końcem 2019 roku wprowadzono do produkcji wersję z napędem hybrydowym. W tym rozwiązaniu typu plug-in benzynowy silnik o pojemności 1,6 dm3 współpracował z jednostką elektryczną. Moc systemowa tego układu napędowego wynosiła 165 kW (225 KM).

Początkiem 2022 roku przeprowadzono modernizację samochodów tej rodziny. W ramach face-liftingu istotnie zmieniono przednią część nadwozia. Wprowadzono nowy wlot powietrza oraz zderzak i reflektory. W tylnej części zmieniono lampy, a we wnętrzu zastosowano lepsze materiały, zmieniono wskaźniki i dźwignię selektora oraz powiększono ekran multimediów.

Wszelkie prawa zastrzeżone - AUTO-ERA - 2002-2024